Gyönyörű, óriási fákkal árnyékolt kert, otthonos kis lakások, közös kirándulások, főzőklub, moziest – ez csak néhány kiemelt pozitívum abból a sokból, amelyről tudomást szereztünk rövid látogatásunk során a csepeli Olajág Otthonban. A csepeli idősek otthonában Guszti néni és a Kondér-körnek elnevezett főzőklub vártak minket igazi házias finomságokkal.
Guszti néni immáron 17 éve az Olajág Otthon lakója, elmondása szerint pedig élete legjobb döntése volt, hogy 2005-ben beköltözött a csepeli intézménybe.
Az otthon rengeteg lehetőséget kínál lakóinak a szórakozásra, szinte minden héten lehet jelentkezni egy-egy közös kirándulásra, nyáron a kertben tartanak esti filmvetítéseket, de rendszeresek a bálok és a közös kártyázások is.
Az otthonban egy külön főzőklub is működik Kondér-kör néven, így amíg Guszti néni a bablevest főzte, addig a klubtagok mennyei túrófánkot sütöttek.
Guszti néni csülkös bablevese óriási sikert aratott a lakók körében, egy igazi kertiparti szerveződött a főzés köré. Az előre beáztatott bab és a darabokra szedett finom húsú csülök mellett Guszti néni répát, petrezselyemgyökeret és zellergumót, valamint egész hagymát és fokhagymagerezdeket adott hozzá, a levesbe pedig az előfőzött csülök leve és a szintén előfőzött bab leve is belekerült.
Egy jó csülkös bablevesbe érdemes beletenni a csülök csontját és bőrét is, ez csak még ízesebbé teszi az ételt.
Miután minden zöldség kellően megpuhult, a levesbe libazsírból készült rántás került, utolsó lépésként pedig szálas savanyú káposzta is társult a zöldségekben gazdag ételhez. Utóbbi alapanyagot érdemes megkóstolni, mielőtt hozzáadjuk a leveshez, nem túlságosan sós és savanyú-e. Ha igen, nyugodtan mossuk át a káposztát hideg vízben.
Hogy mi kell Guszti néni utánozhatatlan csülkös bableveséhez?
2 db fehérrépa, 2 db sárgarépa, 0.5 db zeller (egy kisebb fej), 2 db vöröshagyma, 5 gerezd, fokhagyma, 3 l sonkalé, 1 kg füstölt sertéscsülök, só ízlés szerint, 3 db babérlevél, bors ízlés szerint, 50 dkg fejtett bab, 3 l víz (kb.), 100 g sertészsír, 100 g finomliszt (kb.), 2 ek fűszerpaprika, 75 dkg savanyú káposzta, 3 dl, tejföl, 1 db hegyes erős paprika
A csülköt előre megfőzzük hagymával, fokhagymával, babérlevéllel és feketeborssal, majd hagyjuk a saját levében felhasználásig. A tarkababot egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk, majd enyhén sós vízben félig előfőzzük. Mindkettő főzővizét félretesszük.
A gyökérzöldségeket megpucoljuk és felkockázzuk, majd a megtisztított hagymákkal és az összeroppantott fokhagymával együtt feltesszük főni a csülök főzővizében (nagyjából 1-1,5 literben).
Közben felkockázzuk a puhára főtt csülköt is, és amikor már nagyjából megpuhultak a zöldségek, a lábosba tesszük a húst is. Érdemes a csontot is beletenni a levesbe, még rengeteg íz van benne ilyenkor, amit nem érdemes elvesztegetni.
Óvatosan sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a babérlevelet, majd az előfőzött babot is. Öntünk hozzá a bab és a csülök főzőlevéből is, közben folyton kóstolgatva. Sózni mindig csak a csülök főzővize után érdemes, nehogy elsózzuk.
Alacsony lángon tovább főzzük, közben elkészítve a paprikás rántást. A zsírt és a lisztet aranybarnára pirítjuk, majd hozzáadjuk a pirospaprikát, és felöntjük fél liter vízzel is.
A kész rántást a leveshez öntjük, és alaposan kiforraljuk, hogy ne legyen lisztes íze.
Végül hozzáadjuk a savanyú káposztát, és 20 percet főzzük vele. Ízlés és szükség szerint utánsózzuk és -borsozzuk, és még önthetünk hozzá a csülökléből vagy a bab főzővizéből.
Tejföllel és hegyes erős paprikával tálaljuk.
Guszti néni savanyú káposztás-csülkös bablevesének teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!