Veszélyben a magyarok kedvenc gyümölcse, hamarosan luxustermékké válhat

Végzetes kór pusztítja világszerte az egyik legnépszerűbb déli gyümölcsöt. A gyorsan terjdő Panama-betegség megtizedelheti az éves szintet termő banán mennyiségét, ezzel együtt hamarosan luxustermékké is válhat a gyümölcs.

A banán az elmúlt évtizedekben világszerte könnyen elérhető, jó áron kapható déli gyümölcsként volt ismert, egy gyorsan terjedő, a banánfákat támadó végzetes betegség miatt azonban könnyen lehet, hogy hamarosan ismét drágán elérhető luxuscikké válik. A Sokszínű vidék a BBC cikkére hivatkozva arról ír, hogy az elmúlt időszakban rohamosan, a világ több pontján is elterjedt és pusztítani kezdett az úgynevezett Tropical Race 4 (TR4) nevű betegség, ismertebb nevén a Panama-betegség.

A Panama-betegség egy régóta veszélyes kór a banántermésre nézve, az elmúlt harminc évben a világ több pontján is pusztított, a Közel-Keleten, Ázsiában, Ausztráliában, Afrikában és Dél-Amerikában is azonosították már, így például Argentínában is, ahonnan jelentős banánszállítmány érkezik a Föld északi féltekére. A BBC riportja szerint az elmúlt időszakban 20 országban is megjelent a betegség, a járvány megfékezése pedig nem egyszerű feladat a kutatók számára.

Az elmúlt évtizedekben nem ez az első alkalom, hogy globális szinten veszélybe kerül a banántermelés. A Panama-betegség először az 1950-es években bukkant fel. A kórt egy Ázsiából származó gomba okozza, amely a kontinensen a banánokkal együtt fejlődött ki, innen viszont sikerült eljutnia Közép-Amerikába, óriási pusztítást végezve. Ekkoriban gyakorlatilag mindenhol egy fajta banánt, a Gros Michelt termesztették, ennek a fajtának ugyanis nem csak ízletes és méretes termése volt, de akár éretlenül is le lehetett szedni a fáról, mert a szállítási idő pont elég volt neki ahhoz, hogy megérjen. Mivel ebben az időben gyakorlatilag ugyanolyan genetikai felépítéssel bírt a világon termő banánok nagy része, csak idő kérdése volt, mikor kerül veszélybe a déli gyümölcs.

Az 1960-as évekre a kutatók rájöttek, hogy a Gros Michellel ellentétben egy bizonyos Cavendish nevű banánfajta jól ellenáll a Panama-betegséggel szemben, így hamarosan a Cavendish lett a legnépszerűbb termesztett gyümölcs a piacon, manapság az emberek többsége is ezt a fajtát fogyasztja. Közel harminc év telt el, a Panama-betegségnek pedig megjelent az új, ma óriási veszélyt jelentő törzse, a már korábban említett TR4, amely Fernando García-Bastidas, a hollandiai University of Wageninen kutatója szerint mára egyértelműen járvánnyá nőtte ki magát.

Equadori banánokat fújnak be, nehogy idő előtt megrohadjanak (Vicente Gaibor/Bloomberg/Getty Images)

A kolumbiai kutató elsőként fedezte fel a TR4 fertőzést Ázsián kívül, a kórokozó ugyanis akkor már Afrikába is eljutott. A TR4 azért jelent halálos kórt a banánfák számára, mert akár egy évbe is eltelhet, míg a fertőzést követően megjelennek az első tünetek, ezalatt az idő alatt pedig észrevétlenül tud terjedni. 2019-re a fertőzést Kolumbiába is elért, azóta pedig a kutatók gőzerővel dolgoznak azon, hogy megoldást találjanak a betegség megállítására. Ha nem születik megoldás belátható időn belül, a jövőben sokkal kevesebb és jóval drágább is lehet a banán a boltok polcain.

Karantén alá vonják a farmokat

Azokat a farmokat, ahol megjelent a járvány, karantén alá vonják, így igyekezve visszaszorítani a vírus terjedését. A BBC cikke szerint ausztrál kutatók már kifejlesztettek egy olyan, genetikailag módosított Cavendish banánt, amely ellenáll a TR4-nek, a gyümölcs még jó ideig nem kerülhet a boltok polcaira. Bár tudományos bizonyítékok szerint a génmódosított élelmiszerek nem jelentenek veszélyt az emberekre, a szabályozások rendkívül szigorúak, ennek függvényében pedig lassabb lefolyásúak is.

García- Bastidas szerint egyféle könnyítő megoldás lenne, ha nagyobb lenne a banánültetvények diverzitása, ezzel ellenállóbbak lennének a gyümölcsök a járványokkal szemben. Mint elmondta, bár több tucat különböző banánfaj létezik a világon, kevés az olyan könnyen termelhető és szállítható banán, mint a most is világszerte fogyasztott Cavendish.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Ennyibe kerül évente, ha kapszulás kávét iszol

A Tudatos Vásárlók Egyesülete 148 kapszulás, automata és manuális kávéfőzőt tesztelt. Vizsgálták az elkészített kávé hőmérsékletét, az eszpresszó minőségét, az elkészítési időt, a tejhabosítást, az energiafogyasztást és a tisztítást. Emellett pedig megosztottak pár hasznos tippet is, hogyan spórolj a kávéfőzésen.

Nosalty
Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...