Na ezért ne az utolsó pillanatban szaladj a mosdóba!

Te is csak az utolsó pillanatban szaladsz a mosdóba, amikor már tényleg muszáj? Pedig ez nem jó ötlet, mert sok bajod származhat belőle.

Nagyon sokan vannak, gyerekek és felnőttek egyaránt, akik már tényleg csak akkor mennek el a mosdóba, ha nagyon muszáj. A kérdés csak az, hogy vajon ezzel ártunk-e a szervezetünknek?

A vizeletvisszatartás körül rémtörténetek keringenek, az egyik ilyen szerint Tycho Brahe XVI. századi dán csillagász és alkimista például állítólag abba halt bele, hogy szétrobbant a húgyhólyagja, mert az etikett miatt nem akarta elhagyni a mulatságot, így egész este visszatartotta a vizeletét.

Tényleg történhet ilyen? Kaphatunk húgyúti fertőzést, vagy vesekövet attól, ha nem megyünk el időben wc-re?

Dr. Csicsenkov Péter, a Rózsakert Medical Center urológusa segítségével megválaszoljuk az 5 legfontosabb kérdést a témában.

dr. Csicsenkov Péter, a Rózsakert Medical Center urológusa

Meddig lehet tartani?

Kezdjük az elején. Az, hogy valaki meddig képes visszatartani a vizeletét, biológiai és pszichológiai tényezőktől is függ. A nők hólyagkapacitása kisebb, mint a férfiaké, a hölgyek hólyagja csak 200-400 ml, míg a férfiaké 350-550 ml folyadékot képes tárolni. Általában körülbelül fél liter folyadék elfogyasztása után jelentkezik az agyban a vizelési inger. Meglepő, de akár a neveltetés – hogy gyerekkorában hányszor küldtek el valakit wc-re – is befolyással lehet arra, hogy milyen gyakran kell a mosdóba mennie. Ezek mellett biztosan mindenki érezte már, hogy a mellékhelyiség közelébe érve úgy érzi, szinte egy másodpercig sem tudja már tartogatni, pedig egész addig nem volt annyira sürgető az inger.

Emellett bizonyos betegségek gyakori vizelési ingert okozhatnak, ilyenek pl. a cukorbetegség, a prosztata megnagyobbodás, a vesebetegségek, a hólyagfájdalom szindróma.

Na de mi történik velünk, ha mi is az "utolsó pillanatosok" közé tartozunk? Vajon mi igaz a riogatásokból?

1. Gyulladást okozhat

Ez igaz. A vizelet rendszeres visszatartása következtében a húgyutakban elszaporodhatnak a kórokozók, ami húgyúti- és hólyagfertőzéshez és gyulladáshoz vezethet.

2. Ha visszatartjuk, azzal erősítjük a hólyagunk izmait

Egyáltalán nem igaz, sőt! A rendszeres visszatartás épphogy gyengíti a tartóizmokat és hosszútávon vizelettartási problémákhoz is vezethet.

3. Szétrobbanhat a hólyagunk

Sajnos ez is előfordulhat, de nagyon-nagyon ritkán. Olyankor történhet meg, ha a hólyag rendkívül telt és valamilyen baleset ér minket, vagy akár elesünk, ilyenkor megrepedhet a hólyag, ami életveszélyes állapothoz vezethet.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

4. Vesekövet okozhat

Igaz. Ha gyakran és sokáig visszatartjuk a vizeletet, a húgycsőből kórokozók juthatnak fel a hólyagba, és ott elszaporodhatnak. Ezek akár a vesékig is átterjedhetnek, ami fertőzést, és súlyosabb betegségeket, akár vesekövet is kiválthat.

5. Nem ússzuk meg szárazon

Arra is van bizony esély, hogy nem jutunk el a mosdóig. Ha az utolsó utáni pillanatig feszítjük a húrt, megtörténhet, hogy a záróizmok már nem bírják tovább tartani a folyadékot és az "kérdezés nélkül" távozik.

A rendszeres, gyakori vizelet-visszatartásból semmi jó nem származik, viszont nagyon kellemetlen betegségeket és tüneteket okozhat, pl. a vizelet sűrűsödését, hasfájást, görcsöket, húgyúti fertőzéseket, vesegyulladást, inkontinenciát.

Mire figyeljünk?

  • Ha van rá mód, azonnal menjünk el a mosdóba, amint a vizelési inger jelentkezik.
  • Ha néha muszáj visszatartani (ez nyilván előfordulhat utazás, tárgyalás, mozi, színház, iskola közben), nem gond, de ne csináljunk belőle rendszert.
Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...