Ha a hűtő éppen kong az ürességtől, és ezért nem főztél semmi extrát, csak összedobtál egy hot dogot, biztosan a mustár után fogsz nyúlni a hűtőszekrénybe. Ekkor eszedbe jut, hogy már jó ideje ott áll. Hogy honnan tudhatod, hogy jó-e még?
Az első természetesen, hogy megnézed a lejárati időt, ez adhat némi támpontot.
Azért mondjuk, hogy csupán „némi” támpontot, mert nem feltétlenül kell hinnünk a számoknak. Ha a dátum alapján még rendben van, és az előírásoknak megfelelő helyen és hőmérsékleten volt, akkor bátran nyomd a virslire!
De akkor sincs minden veszve, ha a felirat szerint már lejárt: ha helyesen tároltad a megvásárlás óta, akkor egészen addig jó lehet a mustár, amíg a romlás egyértelmű jeleit nem mutatja.
Ha tehát elvileg már lejárt, onnantól az érzékszerveinkre kell hagyatkoznunk.
Jó tudni, hogy egyes típusok, például a savasabb dijoni, tovább tart, mint egy lágyabb, például mézes fajta. Az viszont biztos, hogy örökké egyik sem lesz jó – nézd meg tehát közelebbről! Mind a szín, mind az állag, mind a szag árulkodó lehet.
Ha azt látod, hogy barnás, akár zöldes árnyalatot mutat, akkor biztosan meg kell tőle szabadulnod. Ugyanez igaz akkor is, ha darabkás vagy túl száraz lett.
Amennyiben pedig penészt látsz rajta, akkor is egyértelmű a helyzet.
Fontos viszont megjegyezni, hogy a régóta álldogáló mustárnak van egy jellegzetessége, ami nem feltétlenül jelenti azt, hogy már nem alkalmas fogyasztásra – ez pedig a tetején lévő vizes folyadék. Az „idősebb” szósz hajlamos lehet arra, hogy szétváljon, ez viszont ne ijesszen el, vizsgáld meg a fentiek szerint, hogy biztosan el tudd dönteni, hogy milyen állapotban van!
Fogadd meg ezeket a konyhai tippeket is: