A csodaszép muskátli egy viszonylag alacsony gondozási igényű, így nem meglepő, hogy világszerte rendkívül népszerű. A muskátli zavartalan növekedésének érdekében azonban fontos, hogy megvédjük a különféle betegségektől és kártevőktől. Az alábbiakban bemutatjuk, mely betegségek szokták a leggyakrabban megtámadni a kedvenc balkonnövényedet, illetve a megelőzésre és megoldásra is kitérünk majd.
1. Gombás fertőzések
Ha már régóta nevelsz muskátlit, biztosan tudod, hogy leggyakrabban a gombás fertőzések szokták megtámadni. Ilyen például a szürkepenész. Ha szürkés, penészszerű foltok jelennek meg a leveleken és szárakon, akkor nagy valószínűséggel ez a fertőzés okozza a problémát. A megelőzés szerencsére egyszerűbb, mint gondolnád: biztosítsd a megfelelő szellőzést a növények körül, kerüld a túlöntözést, ne kerüljön víz a levelekre, és minél hamarabb távolítsd el a fertőzött részeket. A lisztharmat egy szintén gyakori probléma, amely fehér, lisztszerű bevonatot képez a leveleken és szárakon.
Ha szeretnéd megelőzni a kialakulását, akkor gondoskodj a megfelelő légáramlásról a növények között, illetve távolítsd el a fertőzött részeket.
2. Bakteriális betegségek
Bár a muskátli elég strapabíró növény, időről időre őt is elérik a különféle bakteriális betegségek, amelyek komoly károkat okozhatnak benne. Az egyik ilyen a bakteriális foltosság, ami miatt először barna, vizenyős foltok jelennek meg a leveleken, majd később besárgulnak és lehullanak. Nagyon fontos, hogy minden esetben eltávolításra kerüljön az érintett rész.
3. Vírusos fertőzések
Talán nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a vírusok által okozott betegségek csak nagyon nehezen orvosolhatók, illetve bizonyos esetekben akár a teljes növény pusztulását is okozhatják.
Ha például mozaikos mintázatot és gyűrűs foltokat látsz a leveleken, akkor gyűrűsfoltosság-vírussal van dolgod, ami idővel a levelek eltorzulását okozhatja. De megjelenhetnek gyökérgubacs-fonálférgek is, amelyek általában a gyökerekben okoznak elváltozásokat. Ha azonban rendszeresen cseréled a növény talaját (cserepes növények esetében), akkor ezzel megelőzheted ezt a problémát.
+1. Kártevők
A muskátlik ellenségei közé tartoznak a különféle kártevők is, ilyenek például a növény nedvét szívogató levéltetvek is, amelyek a levelek sárgulását okozzák. A legjobb, ha rendszeresen lecsekkolod, hogy nem található-e kártevő a növényeken, így nem érhet meglepetés.
Még több növényes érdekesség itt: