A multik miatt drágulhat óriásit ez az alapélelmiszerünk

Mára a Tesco és a Spar is elkezdte a szigorítás bevezetését, a hazai termelők viszont nem értenek egyet a döntéssel.

Úgy tűnik, ez a jövő: egyre több helyen tiltják be a ketreces tartásból származó tojásokat.

Amennyiben egy áruház a kitiltás mellett dönt, az hosszabb távon a már most is igen magas árakat is feljebb feltornászná: akár 40-50 forintos darabáremelkedést jelentene, húsvétkor pedig ez tovább fokozódna - írja a Pénzcentrum.

Ennek az oka: az alternatív, "állatbarát" tartási módszerek jóval drágábbak.

Receptajánló:

Skót tojás Dacota konyhájából

A skót tojás egy tökéletes buli vagy piknikdarab - hidegen és melegen is nagyon finom, és a két kedvenc magyar szendvicstölteléket, a fasírtot és a főtt tojást egyesíti!

Az átállást nálunk már elkezdte a Tesco és a Spar is: 2025-re teljesen elhagyják a ketreces tartásból származó tojások árusítását, és kizárólag szabad, ökológiai, mélyalmos, biotermelésből és -tartásból származó tojásokat árulnak majd.

"A SPAR a jövőben évente 10 százalékkal fogja csökkenteni a ketreces tartásból származó tojások arányát" - olvasható közleményükben.

Tudtad?

Az állatjóléti intézkedések jegyében az unióban 2012 óta tilos a hagyományos ketreces tartás.

Ausztriában például már 2004 óta nem árusítanak az üzleteikben ketreces tartásból származó tojást.

Nem örülnek a termelők

A hazai termelők tartanak tőle, hogy csődbe mennek, ha a multik leállítják a hagyományos ketreces tartású tojások árusítását.

Miért drágább a nem ketreces tartás?

  • a nagyobb alapterületű, magasabb, ülőrudas, fészekkel ellátott ketrecekre az átállás a magyar termelőknek 12-14 milliárd forintjába kerül
  • az eddig használt EU-konform ketreceiket ki kellene dobniuk
  • óriási teher az épületek és a technológia átalakítása is

Ezt láttad?

A tökéletes buggyantott tojás titka

Érvek az EU-konform ketreces tartás mellett:

Horn Péter akadémikus, agrármérnök, a kaposvári egyetem rektora szerint az EU-konform ketreces tartással nincsen baj, mert az állomány védett a vadmadarak esetleges fertőzésitől és az élősködőktől, és az ökológiai lábnyoma is kisebb, mint a szabad vagy a mélyalmos tartásnak, hiszen:

  • kisebb a vízfelhasználás
  • kisebb a takarmányfelhasználás
  • kevesebb az ammónia-,
  • a szén-dioxid-,
  • és a metánkibocsátása is.

Horn szerint a még tojó tyúkokat illetve a tojásokat sem kezelik antibiotikumokkal, a tojás minősége pedig nem a tartástól, hanem a takarmányozástól függ.

Szép Imre a Tojásszövetségtől úgy véli, egy dologra kell mindenképpen törekedni: hazai termelői tojásokat kell vásárolni!

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Bejgli fatörzs

Gyorsan összedobható karácsonyi desszert, ízlés szerint arany, ezüst cukorgyöngyökkel, marcipán tobozzal, apró mézeskalácsfigurákkal még ünnepibbé varázsolhatjuk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...