Réges-régen, egy messzi-messzi galaxisban… amikor még nem tudtuk mi az az ASMR, a TikTok, a haul-videó, valamikor 2010 környékén jelentek meg az első mukbang csatornák. Még mindig népszerűek, pláne a továbbfejlesztett verziók. De mi is az a mukbang?
Mi is az a mukbang?
Szabadfordításban annyit jelent a szó, hogy „étkezési adás”, ami lényegében igaz is, hiszen pontosan erről van szó: valaki a világ túlsó végén egy roskadásig rakott asztal mögött ül és szépen, komótosan (vagy éppen villámgyorsan) elfogyasztja a tálakba halmozott szaftos, ropogós, gőzölgő, tésztás, húsos, halas, édes, sós javakat. Meglehet, hogy megnézhetjük az ételek készültét vagy a házhoz rendelést is, de nem feltétele mindez a mukbang készítésének.
A Koreában berobbant divat abszolút az élő műsorokra fókuszált, ráadásul úgy, hogy a főszereplőknek (többnyire törékeny, apró, gyönyörűen sminkelt, sokszor jelmezben szereplő hölgyek) pénzadományokat lehetett küldeni a még több és több evésért.
Szürcsölős videók és miegymás
A trendek folyamatos változásával fejlődtek a mukbang típusok is: bekapcsolódott az ASMR (szürcsölés, csámcsogás, örömittas nyamnyogás, ropogós ételek harapása és minden zaj, nesz, ami az evéshez kapcsolódik), a storytime, ami gyakorlatilag evés közbeni sztorizgatást, teljesen az ételtől eltérő témák, személyes szituációk elmesélését jelenti, illetve a collab/interjú mukbang videók, amikor további arcok is megjelennek a videókban. Közös evésre és minden másról beszélgetésre például. A legújabb őrület a tematizált mukbang: például csak bizonyos színű, ízvilágú, textúrájú ételek fogyasztása.
Virtuális együttlét
Népszerűségük ugyan kicsit már csökkent a további újdonságok begyűrűzésével, de még mindig szép számmal akadnak streamelők és nézők is. Sokan azt mondják, ez a műfaj a magányos ebédidők és vacsorák felpörgetéséről szól. Hogy munkából hazatérve az ember örül, ha csak virtuálisan, de mással ehet (a korai streamek mindig a fő étkezési időket fedték le). Mások szerint az elképesztő ételmennyiség (20-30 ezer kalóriák is simán beleférhetnek) a vonzó, hiszen ki az, aki ennyit enne egy átlagos kedden? Nem teszem meg, de helyette bekukucskálok más konyhájába!
Csak a hab a tortán, hogy ránézésre pont egy kis sült krumplival is jóllakó hölgy tömi magába végtelenül a csirkeszárnyakat, leveseket, desszerteket.
A mukbang veszélyei
Nem beszéltünk még a veszélyfaktorról: mind a mukbangerek, mind a nézők veszélybe kerülhetnek. Előbbiek az egészségtelen életformától, utóbbiak pedig a késztetés miatt, hogy amíg nézik a csatonát, folyamatosan ennének, nassolnának és gyakran meg is teszik azt. Sajnálatos, de egy olasz mukbanger srácot tavaly a szívroham vitte el, vélhetően borzasztóan egészségtelen életvitele miatt. A pazarlás sem elhanyagolandó téma: általában sok maradék étellel jár egy-egy ilyen párórás mukbang.
Összességében sokkal szomorúbb, mint szórakoztatóbb ez a műfaj. Felkavaró, hogy sokaknak a virtuális társaság ad kapaszkodót a saját szociális életük helyett, hogy egy közösen készített vacsora helyett a képernyő előtti falatozás marad, egy idegennel, aki irreális mennyiségű kalóriát pakol magába. Evészavarok esetén is elgondolkodtató, hogy mennyire tesz rá még egy lapáttal a pszichés és fizikai szenvedésre egy ilyen túlevés, kóros zabálás megfigyelése.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Címlapkép: 쏘영 Ssoyoung
Szerző: Pákozdi Nóra
További furcsaságok, amelyek érdekelhetnek: