Itthon is egyre nagyobb népszerűségre tesz szert a közel-keleti konyha, ilyenkor januárban pedig a vegán kihívás miatt még gyakrabban kerül előtérbe a széleskörű zöldséghasználatának köszönhetően. Nem érdemes azonban a főételeknél megállni, ha elmerülnénk a régió kulináris titkaiban, hiszen desszertfronton is sok meglepetést tartogat számunkra.
Ezúttal két nagyon egyszerű, ám annál felvágósabb édességet mutatunk: a két receptben közös ugyanis, hogy hanyag eleganciával álcázzák magukat komplikált desszerteknek, miközben alig pár alapanyag és nagyjából 15 perc aktív figyelem kell csak hozzájuk.
Kezdjük a kettő közül is egyszerűbbel, a muhallebivel. Az előkelő név egy szinte faék egyszerűségű pudingot takar, amit azonban egy-két jól kiválasztott ízesítő tesz letisztultan gazdaggá.
A malabi néven is ismert krém különféle verzióit Isztambultól Teheránig kanalazzák, az eredetét tekintve pedig az a legenda a legelterjedtebb, hogy egy perzsa szakács főzte először Al-Muhallab arab tábornok számára, akinek annyira elnyerte tetszését a puding, hogy el is
kereszteltenevezte önmagáról.
A muhallebi alapját valamilyen tej (általában tehén vagy mandula), némi cukor és a sűrítőanyag adja, utóbbi leggyakrabban rizsliszt, ritkábban búzadara. Ezt a faék egyszerűségű alapot aztán ízlés szerint feldobhatjuk rózsavízzel vagy narancsvirágvízzel, de ezek hiányában egy narancs lereszelt héja is megfelel.
A pudingot poharakban szokás tálalni, a tetejét pedig gyakran díszítik aprított magvakkal, rózsaszirommal és ízesített cukorsziruppal vagy lekvárral.
A basbousa ennél épp csak egy hajszállal bonyolultabb, a nehezen kiejthető név pedig egy cukorsziruptól ragacsos darasüteményt takar. A búzadara a Földközi-tenger legtöbb partszakaszán népszerű alapanyag, hiszen olcsó, jól tárolható és sokoldalúan felhasználható. Ebben a receptben némi joghurttal, cukorral, kókuszreszelékkel, kevés zsiradékkal és folyadékkal összeboronálva alkot egyszerű kevert tésztát.
Ez így önmagában kicsit száraznak tűnhet, ami nem véletlen: a sütemény lelkét ugyanis a sütés után a tetejére öntött (nem elhanyagolható mennyiségű, így cseppet sem diétás) cukorszirup adja, amit a süti pár perc alatt úgy magába szív, mint nyári tarló az esővizet.
A közel-keleti édesség másik jellegzetessége az alakja, amit a baklavához hasonlóan még sütés előtt nyer el, hiszen a bevágás nemcsak a porciózást könnyíti meg, hanem a szirup is könnyebben és egyenletesebben átjárja így a tésztát.
Készítsétek hát el valamelyiket (vagy akár mindkettőt) akár egy átlagos hétköznap este, bár vasárnapi ebédnek, sőt, akár Valentin-napra is megállják a helyüket. Ráadásul könnyen elkészíthetjük őket vegán verzióban, a muhallebit pedig akár cukormentesre is főzhetjük.
Próbáljátok hát ki őket, és utazzatok messzi tájakra a konyhátok kényelméből!
A muhallebi receptjét itt, a basbousa receptjét pedig itt találod. Készítsd el, hogy megízleld a húsmentes élet ízét!
Fotók, receptek: Rosanincs Petra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Tudj meg még többet a Közel-Kelet gasztronómiájáról: