Amikor valaki nekivág a házi édességek készítésének, egészen valószínű, hogy az egyik első projektje a muffinsütés lesz. Érthető is a választás, hiszen a falatnyi sütemények tető alá hozása gyors és verítékmentes feladat, viszonylag akadálymentes út a konyhai sikerélményhez. Persze egy projekt sem jár bakik nélkül, így a muffinsütésben is akadnak olyan apró hibák, amelyeket érdemes elkerülni. Nézzük most, melyek ezek!
Nézd meg a galériában a muffinsütési hibákat:
5 hiba, ami elrontja még a legegyszerűbb muffint is
Túlkevert massza
Minden sütemény halála a rágós, száraz állag, ez pedig a legtöbbször a túlkeverés hibájából születik. Könnyű beleesni ebbe a bakiba anélkül, hogy tudnánk róla: főleg akkor, ha kézi mixerrel dolgozunk, észrevétlenül túldolgozhatjuk a sütemény masszáját. Kövessük a recept utasításait az alapanyagok sorrendjét illetően, és csak addig a pontig keverjünk, amíg minden össze nem állt, és már nem látunk száraz „lisztcsíkokat” a tésztában.
Túl sok extra a tésztában
Sok muffin operál gyümölcsökkel, magvakkal, csokoládéval a tésztában: mindezektől gazdagabb élményt nyújt a kis sütemény. Persze mindez magában rejti a massza túlpakolásának veszélyét is. Ha túl sok extrát keverünk bele, lelassíthatjuk a muffin sülését, így az helyeken nyers maradhat. Főleg a friss gyümölcsökkel vigyázzunk: válasszunk alacsony nedvességtartalmú alapanyagokat, és a kiegészítők összmennyisége ne haladja meg a két maréknyit.
Rosszul kikent forma
Sokan használnak kis papírokat a muffinokhoz, a kelyhek ugyanis megkönnyítik a sütést és a mosogatást is lerövidítik. Persze ezek nélkül is ugyanolyan szép süteményt készíthetünk, csak ilyenkor gondoskodjunk a forma alapos kikenéséről. Vonjuk be a forma mélyedéseit vajjal vagy olajjal (ez utóbbi alaposabb munkát végez), és mindig használjuk a kezünket, hogy a lyukak teljes felületét le tudjuk fedni.
Túl kicsi/túl nagy muffinok
Annak ellenére, hogy a muffinformák lyukai standard méretűek, elég könnyű alul- vagy túltölteni őket. Előfordulhat, hogy ott állunk felettük, és azon törjük a fejünket, hogy melyikbe tegyünk még egy kanállal, esetleg melyikből vegyünk el egy kicsit. Ráadásul sülés közben tovább nőnek a sütemények, ez további kavarodást okozhat. Aranyszabályként töltsük mindig a kis lyukakat ¾-ig, így nem lesz se túl sok, se túl kevés.
A töltött muffinok csapdája
Amikor tesztelünk egy muffint, hogy megsült-e, általában fogpiszkálót szúrunk a közepébe. Ez a legtöbbször amúgy kiváló módszer, egy eset kivételével: amikor töltött muffint készítünk. Ha a közepébe nutellát, egész csokit vagy más, folyós dolgot rejtettünk, vigyázzunk a tesztelésnél: a fogpiszkálóra ragadó „cucc” nem feltétlenül a nyers tészta, hanem a töltelék. Ez pedig megtéveszthet minket a muffin elkészültével kapcsolatban.
Az alábbi receptekkel kipróbálhatod magad:
Banánkenyérmuffin
Ezek az édes kis banános muffinok nagyszerű nassolnivalók olyanoknak, akik gyors és megúszós desszertre vágynak, akik időhiányban szenvednek, vagy akik hátuk közepére sem kívánnak egy ...
Egyszerű nutellás muffin
Isteni, puha tésztás muffint eredményez ez a recept. A nutella mennyisége bátran alakítható, mi itt jó sokat tettünk bele.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További konyhai tippek a sikeres főzéshez: