Az, hogy az ételeinket műanyag dobozokban tároljuk, már magában nem túl szerencsés, de egyszeri használatnál még nincs nagy probléma velük. Más a kérdés azonban akkor, ha újra akarjuk melegíteni az ételt – ilyenkor már érdemes kivenni a dobozból, amiben érkezett.
A probléma ugyanis ott kezdődik, hogy ezek a műanyag dobozok gyakran tartalmaznak BPA-t, ami egy ipari vegyi anyag, és bejuthat az ember szervezetébe. Szakértők szerint kifejezetten mérgező, és törekednünk kell az elkerülésére. A biszfenol-A az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyület, annak ellenére, hogy az elmúlt években több mint száz tudományos jelentés bizonyította, hogy a BPA több egészségügyi problémáért felel.
A biszfenol-A-t elsősorban műanyagok gyártásához használják. CD-tokok, játékok, élelmiszertartó és üdítős dobozok, illetve cumisüvegek egyik összetevője. A vegyület melegítéssel bekerül a táplálékba, de az emberi szervezet nem tudja lebontani. Az alapvető probléma a szervezetben a vegyület felhalmozódásával van, ha ez lényeges mennyiségben megtörténik, az rákot, cukorbetegséget, és szexuális zavarokat okozhat. A fiatalokra és gyerekekre különösen veszélyes, mert hamarabb felhalmozódik a szervezetükben, és komoly hatással lehet a viselkedésükre. Egy 2016-os metaanalízis azt találta, hogy a BPA-mérgezés magasabb szintű szorongással, depresszióval, hiperaktivitással és figyelemzavarokkal jár.
A BPA gyakran található meg a műanyag ételtárolókban, ami addig még nem is jelent nagy problémát, amíg nem találkozik a tároló hővel. Nyilvánvaló, hogy a forró étel sem tesz túl jót az anyagnak ebből a szempontból, de az, ha újra akarjuk melegíteni a mikróban, már kifejezetten káros. Ha nem sikerül egyszerre megennünk az ételt, akkor inkább tányéron melegítsük újra – és igaz ez azokra a műanyag ételtárolókra is, amelyeket otthon használunk, és van bennük BPA.
Csatlakozz a műanyagmentes júliushoz!
A Nosalty elkötelezett híve a fenntarthatóságnak, immáron pedig negyedik éve csatlakozik a műanyagmentes július kihíváshoz, hiszen kiemelt fontosságúnak tartja, hogy széles körben népszerűsítse a műanyagmentes életmódot. Célunk, hogy olvasóink könnyű, praktikus módszereket ismerjenek meg és alkalmazzanak a gyakorlatban nemcsak a műanyagmentesség, de az újrahasznosítás terén is.
Még több a műanyagmentességről: