Ezért ne egyél műanyag ételtárolóból, ha nem muszáj

A koronavírus-járvány miatt erősen megnőtt a házhozszállítás aránya, ezzel együtt pedig az étellel érkező műanyagtárolók használata is – ez azonban nem mindig a legegészségesebb megoldás, főleg akkor nem, ha újra akarjuk melegíteni később az ételt.

Az, hogy az ételeinket műanyag dobozokban tároljuk, már magában nem túl szerencsés, de egyszeri használatnál még nincs nagy probléma velük. Más a kérdés azonban akkor, ha újra akarjuk melegíteni az ételt – ilyenkor már érdemes kivenni a dobozból, amiben érkezett.

Ezért ne egyél műanyag ételtárolóból, ha nem muszáj

A probléma ugyanis ott kezdődik, hogy ezek a műanyag dobozok gyakran tartalmaznak BPA-t, ami egy ipari vegyi anyag, és bejuthat az ember szervezetébe. Szakértők szerint kifejezetten mérgező, és törekednünk kell az elkerülésére. A biszfenol-A az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyület, annak ellenére, hogy az elmúlt években több mint száz tudományos jelentés bizonyította, hogy a BPA több egészségügyi problémáért felel.

A biszfenol-A-t elsősorban műanyagok gyártásához használják. CD-tokok, játékok, élelmiszertartó és üdítős dobozok, illetve cumisüvegek egyik összetevője. A vegyület melegítéssel bekerül a táplálékba, de az emberi szervezet nem tudja lebontani. Az alapvető probléma a szervezetben a vegyület felhalmozódásával van, ha ez lényeges mennyiségben megtörténik, az rákot, cukorbetegséget, és szexuális zavarokat okozhat. A fiatalokra és gyerekekre különösen veszélyes, mert hamarabb felhalmozódik a szervezetükben, és komoly hatással lehet a viselkedésükre. Egy 2016-os metaanalízis azt találta, hogy a BPA-mérgezés magasabb szintű szorongással, depresszióval, hiperaktivitással és figyelemzavarokkal jár.

A BPA gyakran található meg a műanyag ételtárolókban, ami addig még nem is jelent nagy problémát, amíg nem találkozik a tároló hővel. Nyilvánvaló, hogy a forró étel sem tesz túl jót az anyagnak ebből a szempontból, de az, ha újra akarjuk melegíteni a mikróban, már kifejezetten káros. Ha nem sikerül egyszerre megennünk az ételt, akkor inkább tányéron melegítsük újra – és igaz ez azokra a műanyag ételtárolókra is, amelyeket otthon használunk, és van bennük BPA.

Csatlakozz a műanyagmentes júliushoz!

A Nosalty elkötelezett híve a fenntarthatóságnak, immáron pedig negyedik éve csatlakozik a műanyagmentes július kihíváshoz, hiszen kiemelt fontosságúnak tartja, hogy széles körben népszerűsítse a műanyagmentes életmódot. Célunk, hogy olvasóink könnyű, praktikus módszereket ismerjenek meg és alkalmazzanak a gyakorlatban nemcsak a műanyagmentesség, de az újrahasznosítás terén is.


Még több a műanyagmentességről:

Forrásunk volt.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...