Az Illinois-i Urbana-Champaign Egyetem biomérnöke, Ting Lu és az MIT biológusa, Stephen Techtmann megnyerték a 2021-es jövőbemutató tervekkel kapcsolatos díjat múlt hónapban, ugyanis létrehoztak egy olyan technológiát, amellyel ehető fehérjévé alakíthatóak a káros műanyagok – írja a liner.hu.
Az új eljárásnak köszönhetően lényegében élelmiszerekké alakítják a káros hulladékot. Ezek emberi fogyasztásra alkalmasak, így akár az éhezésre is megoldást nyújthat ez az új felfedezés.
Az egyik professzor elmondása szerint mikrobiális szintetikus biológiára épül a technológia, ami főként génmódosított mikroorganizmusok lebontási folyamatait helyezi előtérbe, hiszen ezek a parányi élőlények képesek a műanyagban található molekulákat fehérjévé alakítani.
A kutatók továbbá egy olyan eljáráson is dolgoznak, amivel a műanyagot üzemanyaggá lehet átalakítani, ezáltal újabb fronton lehetne enyhíteni a világszerte kialakult problémákon.
Egyelőre csupán laboratóriumi körülmények között képesek erre a technológiára, a kutatók azonban igyekeznek, hogy minél szélesebb körben is képesek legyenek bemutatni a műanyaglebontás procedúráját.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: