Tudjuk, érzékeny téma, ha a padlizsánkrémmel kezdünk foglalkozni, mert mindenkinek van egy receptje, amire esküszik, és foggal-körömmel védi az „igazit", de annyira sokan keresitek most is (hiába nincs hivatalos szezon), hogy újra előhúztuk a tarsolyból.
- "Mert nem lehet benne majonéz!' <---> "Dehogynem, hiszen az adja a krémességét!"
- "Mert el lehet készíteni sütőben!" <--->"Ugyan, hogy mondhatsz ilyet, csak parázson jó, attól lesz füstös."
- Mert mehet mellé sült paprika és fokhagyma bőven <--->"Dehogyis, hiszen nem ajvár készül!"
Szóval akkor milyen is az igazi padlizsánkrém?
Variációk egy témára
Szabad a gazda? Na, hát a padlizsánkrém _b_á_r_m_i_l_y_e_n_ lehet.
Vannak irányvonalak, amelyek követhetőek, egyik országban ez a tipikus, a másikban az. Vannak tippek, amelytől krémesebb, lágyabb, füstösebb, semlegesebb lesz a kencénk (majonéz, olívaolaj, turmixolás), de a padlizsánkrém alapvetően egy nagyon kreatív műfaj. Nálunk főleg az Erdélyben készített változata számít autentikusnak, de már oda is a török időkben szivárgott be, változatai pedig megtalálhatóak a bolgár, arab, török és balkáni konyhában is.
Az alap eljárás: süssük az egyben hagyott, előre megszurkált (!) padlizsánokat nyílt lángon vagy sütőben addig, amíg szinte szenes nem lesz a héjuk, hámozzuk meg, majd fa eszközzel kaparjuk ki a húsát, keverjük be kevés apróra vágott hagymával, sóval, borssal - a többi rajtunk áll.
Receptajánló:
Az erdélyi, más néven vinete
Kezdjük akkor az erdélyivel, amit más néven vinetének hívnak. Itt az egyszerűség a hívószó, tehát a jól megsült padlizsánt villával pürésítik, sóval, borssal, (vörös- vagy lila)hagymával, kis citrommal és esetlegesen egy kis olajjal keverik ki.
A balkán, a görög és az arab
A Balkánon sok helyen tesznek bele sült paprikát, Görögországban joghurttal vagy fetával dúsítják, az arabok pedig általában kevés tahinit tesznek bele meg római köményt, csak az „íze végett" - ez a baba ganush. Ezen kívül persze országonként, falvanként és családonként változhatnak az összetevők.
Tippek kezdőknek és haladóknak
- Lehetőleg egyforma méretű, vékonyabb, feszes héjú padlizsánt válasszunk.
- Ha füstös ízt szeretnénk elérni, grillezzük meg a padlizsánt vagy nyílt gázlángon, esetleg vaslapon süssük meg.
- Villával szurkáljuk meg sütés előtt, így a benne keletkező gázok robbanás nélkül tudnak távozni.
- A jól bevett mondás szerint tartózkodjunk a fém eszközöktől, mert megkeseredhet a padlizsán húsa (mások szerint pedig ez csak arra a késre/villára igaz, amiben vas is található, a mai fém eszközökre nem.)
- Ha homogénnek, krémesnek szeretnénk, tegyünk bele (házi) majonézt vagy csakkis növényi olajat, sőt, le is turmixolhatjuk.
Ezeket is nézd meg:
Ezeket olvastad már?
13 pazar, PADLIZSÁNNAL bolondított fogás nyár végére
Ha padlizsán, akkor padlizsánkrém. Vagy töltött, esetleg rakott. Vagy mondjuk sült. Na de most melyik legyen? VÁLASSZ!
Nosalty11 PADLIZSÁNKRÉM-variáció, hogy legyen miből válogatni
Padlizsánból sokunk kedvencét, padlizsánkrémet készíteni elég jó ötlet szerintünk. De melyik variáció jöjjön ez alkalommal?
Nosalty9 sós krém, ami kiváló szendvicskence és zöldségmártogatós is egyben
Reggeli a gyerekeknek, házibuli a barátokkal vagy csak rágcsálnál valami tartalmasat? Ezek a csodás sós krémek ropogós kenyérrel és változatos zöldségekkel is remekelnek.
Nosalty9 majonézes sós mártogatós, amivel nehezen fogsz leállni
Padlizsánkrém, pástétom és a ínycsiklandó tojássaláta. Finom friss zöldségekkel és kenyérre kenve is isteni sós kencék. Ebből a 9 receptből nem sajnáltuk ki a majonézt!
Nosalty