Most akkor fertőtleníteni kell a boltban vásárolt termékeket?

Megoszlanak a vélemények arról, szükséges-e lefertőtleníteni a boltban vásárolt dobozos vagy csomagolt termékeket. Szakértők szerint fő a biztonság!

A koronavírus-járvány miatt alapjaiban változott meg az életünk az elmúlt hetekben. Odafigyelünk a hosszú, alapos kézmosásra, sokan már csak maszkban járunk ki az utcára és csak akkor, ha muszáj, ezen kívül betartjuk a másfél méter távolságot, és folyamatosan fertőtlenítjük a telefonunkat és a számítógépünket is.

Na de mi a helyzet a bevásárlással? Le kell fertőtleníteni a megvásárolt dobozos, lefóliázott termékeket is?

Az angol Metro.uk magazin a Liverpool Hope University biológiára szakosodott adjunktusát kérdezte meg arról, mennyire veszélyes hazavinnünk a boltokban vásárolt termékeket járványügyi szempontból. Dr. Perpetua Emeagi szerint ha például postai levelekről vagy csomagokról van szó, érdemes óvatosnak lennünk, ezeken ugyanis könnyen megtelepedhetnek a kórokozók, ráadásul elég sok emberen mehet keresztül egy-egy csomag, mialatt elér hozzánk. A postai küldeményeket ezért átvétel után ne rakjuk le a konyhapultra, az étkezőasztalra, a csomagolástól szabaduljunk meg a lehető leghamarabb, utána pedig alaposan mossunk kezet.
Ehhez képest a bolti árukkal más a helyzet, a szakértő és az NHS (National Health Service) szerint a bolti áruk csomagolásáról csak nagyon kis eséllyel kaphatjuk el a koronavírust:
,,Szerencsére elég valószínűtlen az esélye annak, hogy a koronavírus csomagolásokról vagy az ételekről terjedne át az emberre. Ami viszont növeli a koronavírusos fertőzés lehetőségét, az nem más, mint maga a bevásárlás. Ezért nagyon fontos, hogy betartsuk a másfél-két méteres távolságot mind a boltban járva, mind a sorbanállásnál. Ha az árucikkeken nem is, más felületeken nagyobb valószínűséggel jelenhetnek meg a kórokozók, így például a bevásárlókosarak fülén, a bevásárlókocsik fogójánál, a zöldség-gyümölcsmérlegeknél és az önkiszolgáló kasszáknál."
A szakértők szerint a legjobb, amit ilyenkor az ember tehet, hogy vásárlás, majd otthon a megvásárolt termékek kipakolása után is alaposan kezet mos, és még a két kézmosás között sem érinti meg az arcát (fő a biztonság!), valamint akkor is megmossa a kezét evés előtt, ha előtte már rég nem volt sehol.
Egy michigani orvos nemrégiben azt ajánlotta egy videós bejegyzésben, hogy minden megvásárolt terméket tartsunk három napig a szabadban (erkélyen, előtérben, kertben) a szakértők viszont felhívták a figyelmet arra a tényezőre, miszerint a hűtést igénylő termékek ezalatt az idő alatt simán megromolhatnak, hiába nincs még rekkenő hőség.
Persze, ha a saját megnyugvásunk érdekében muszáj, egy fertőtlenítős törlőkendővel letörölhetjük a bolti árut, fontos azonban, hogy ebben az esetben is csak a becsomagolt termékeket tisztítsuk meg, a zöldségek és gyümölcsök héját viszont még szappanos vízzel se mossuk le, inkább öblítsük át őket duplán bő vízzel.

via metro.co.uk

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...