A konyhai mosogató tisztán tartása nem csak azért fontos, mert enélkül az egész konyha elhanyagoltnak tűnik, vagy azért, mert könnyen kellemetlen szagokat áraszthat. A nem megfelelően kitakarított konyhai mosogató az ételmaradékokkal vagy a kiömlött, ragadós folyadékokkal a baktériumok melegágya lehet, sőt még élősködőket is vonzhat. De ennek nem feltétlenül kell így lennie!
Kattints a képre és tudd meg, hogyan lesz mindig tiszta a mosogatód!
5 lépés, hogy tiszta és friss legyen a mosogatónk
Alakítsunk ki napi tisztítási rutint!
A lerakódások megelőzése és a tisztaság fenntartása érdekében kezdjük azzal, hogy összeállítunk egy egyszerű napi tisztítási rutint. Minden használat után öblítsük le a mosogatót forró vízzel, hogy eltávolítsuk az ételmaradékokat és a szennyeződéseket. Használjunk mosogatórongyot vagy szivacsot, ezzel töröljük le a mosogatót, különösen azokon a helyeken, ahol ételmaradékok gyűlhetnek össze. Vigyünk fel enyhe konyhai tisztítószert vagy szódabikarbóna és víz keverékét a mosogató felületére, majd gyengéden dörzsöljük át, hogy eltávolítsuk az esetleges foltokat és a baktériumokat. A tisztítás után töröljük szárazra a mosogatót tiszta törlőkendővel vagy papírtörlővel, hogy megakadályozzuk a vízfoltok kialakulását – és hogy a mosogató fényes maradjon. Kerüljük viszont az erős vegyszereket, amelyek károsíthatják a mosogató felületét!
Végezzünk mélytisztítást hetente!
A napi felületes áttörlés csak egy dolog, érdemes hetente egy mélytisztítást is beiktatni. Ehhez használjunk fertőtlenítő tisztítószert, különös figyelmet fordítva a csapra és a lefolyó környékére. A dugulások megszüntetésére és a szagok semlegesítésére öntsük szódabikarbóna és ecet keverékét a lefolyóba, hagyjuk állni 10-15 percig, majd öblítsük le forró vízzel. Használjunk fogkefét vagy kis kefét, amivel alaposan meg tudjuk tisztítani a lefolyó és a csap körüli területeket, amelyeket a napi takarítás során általában kihagyunk.
Rendszerezzük az eszközeinket!
Ha átláthatóság és rend uralkodik a mosogató körül, az megkönnyíti a tisztítást is. Ennek érdekében tegyünk egy mosogató caddyt vagy rendszerezőt a csap mellé, amelyen a mosogatószer, a szivacsok és a kefék egyaránt elférnek, így minden kéznél van, anélkül, hogy szét lennének dobálva. De azért kerüljük a mosogató túlzsúfolását, hiszen minél több minden van ott, annál több dolgon tudnak megtapadni a baktériumok – és persze annál több mindent kell rendszeresen takarítanunk.
Cselekedjünk azonnal!
Ha kiömlik valami, és azonnal feltöröljük, elkerülhetjük, hogy makacs folttá váljanak ezek a szennyeződések. Egy nedves ronggyal vagy szivaccsal távolítsuk el, hogy megelőzzük a ragacsos lerakódások kialakulását – így később nem kell majd agresszív tisztítószerekkel roncsolnunk a mosogató felületét. De érdemes az ételmaradékokat is azonnal a szemetesbe vagy a komposztálóba kaparni, így elkerülhetjük, hogy az étel a mosogatóban álljon, ami kellemetlen szagokhoz és kártevők megjelenéséhez vezethet.
Őrizzük meg a felület épségét!
A mosogató felületének karbantartása segít megőrizni annak eredeti állapotát és megelőzni a sérüléseket. Kerüljük az abrazív tisztítószereket és a fehérítőt, amelyek megkarcolhatják vagy elhalványíthatják a mosogató felületét. Válasszunk inkább enyhe, nem abrazív tisztítószereket, például ecetet tartalmazó szereket, amelyek a vízkő ellen is hatásosak. Emellett fontoljuk meg a mosogatóbetét vagy -alátét használatát, hogy megóvjuk a felszínt a fazekak és edények által okozott karcolásoktól, illetve horpadásoktól.
Még több otthoni tippel gazdagodhatsz: