Új szelek a koktélkészítésben – így zajlott a MONIN Bartender-verseny elődöntője Budapesten

Két év után újra Budapesten került megrendezésre a MONIN bartenderverseny magyarországi elődöntője 2024. szeptember 9-én, Budapest szívében, az újonnan nyíló Kimpton Bem Budapest Hotelben. A Bar Huso-ban 7 fiatal mérhette össze tudását a nemzetközi zsűri előtt, melynek tagjai között volt a nagyszerű szakmai tapasztalattal rendelkező Václav Abraham, a MONIN Közép-Európai italszakértője, aki az elmúlt 15 évben 200 versenyen vett részt.

A világ vezető ízspecialistája, a MONIN által szervezett MONIN Cup 2024 az idei verseny koncepciójának a "Low is More" témát választotta, figyelembe véve a világszerte egyre erősödő no/low alkoholtrendet. A kihívás célja, hogy a versenyzők olyan kiváló, ízben kiegyensúlyozott koktélokat alkossanak, amelyek izgalmasak, és magas alkoholtartalom nélkül is nagy hatást tudnak elérni mind látványban, mind pedig ízvilágban. Az idei megmérettetés tökéletes arra, hogy a fiatal bartenderek kihasználják a jelenlegi trendeket, fejlesszék képességeiket, és a MONIN széles termékkínálatán keresztül kísérletezhessenek az ízekkel. Az olyan versenyek, mint a MONIN Cup, kulcsfontosságúak abban, hogy felfedezzék és támogassák a bartendertehetségek új generációját.

A háromtagú zsűri külföldről érkezett tagja Václav Abraham, a MONIN Közép-Európai Italszakértője, aki 15 éve tevékenykedik a báriparba. Világszerte több mint 200 versenyen vett már részt flair bartending kategóriában. Legnagyobb eredményei közé tartozik a 2019-es kínai világbajnokságon elért második helyezés.  Farkas Maja 10 éve dolgozik a bárok világában. Bartenderként kezdett Londonban, majd Ausztráliában folytatta karrierjét. Következő állomásként Görögországban Mykonoson és Santorinin töltött be Head Bartenderi feladatokat, majd a Dubai Four Seasons Bar Supervisoraként tevékenykedett és most jött haza a Karib-szigetekről, ahol Curacaon volt Bar Manager. Jelenleg a Best Mixer iskolában adja át tudását oktatóként. Barta Mátyás nagyjából 15 éve kezdte a báros szakmát. Ezen időszak jelentős részét Londonban töltötte, ahol többek között megfordult a Wolselyben, Sushi Sambaban, Ivy Chelsea Gardenben, „Pollen Street Social”-ben és az „Artesian”-ban. London után egy horvát, majd karibi kitérő után tért haza 2019-ben. Itthon a Leo, Minute, Centrál Grand Café, Yamaha és White Raven (2022-es első szezon) koncepciója köthető a nevéhez. Jelenleg a Kimpton Bem Budapest szálloda Huso és Fennen bárjainak szakmai munkáját vezeti. Számos hazai és nemzetközi verseny dobogójára állhatott már fel.

A MONIN Cup a versenyen túl emlékeztet az iparágban rejlő végtelen lehetőségekre, miközben hangsúlyozza a folyamatos tudáskeresést és a határtalan innovációs potenciált. A magyarországi elődöntő győztese meghívást kap a nemzetközi döntőre, amelyre idén decemberben, a márka otthonában, a franciaországi Bourges-ban kerül sor.

A versenyen való részvételhez olyan 27 év alatti, feltörekvő hivatásos bártenderek vagy barista iskola diákjai nevezhettek, akik tehetségüket és kreativitásukat szakmai zsűri előtt is szerették volna megmérettetni. A MONIN célja, hogy az italkultúra fejlesztésébe a jövő bartender generációját is bevonja, akik új, kreatív ötletekkel, új látásmóddal járulhatnak hozzá a folyamathoz.

A magyarországi döntő versenyzőinek az általuk megálmodott ital elkészítéséhez legalább 10 ml MONIN terméket kellett használniuk a MONIN szirupjai, püréi, koncentrátumai vagy likőrjei közül, de ezeket kombinálhatták is. A versenyzők szabadon beépíthették receptjeikbe a MONIN-nal nem versenyző márkák ehető összetevőit (szirupok, pürék vagy likőrök). A felhasznált összetevők száma és mennyisége korlátlan volt, amennyiben azok fogyasztása biztonságos. Versenyzőként egy házi készítésű összetevő is engedélyezett volt, de ennek a versenykiírásban szereplő kritériumoknak meg kellett felelnie. Mindezt angol nyelven kellett prezentálniuk.

A versenybe jutott Bánfi Boglárkának, Becze Máténak, Brettner Dávidnak, Horváth Kristóf Jonatánnak, Hunyadi Márton Mátyásnak, Kovács Péternek és Stenger Máténak nem csupán a recepttel, de az angol nyelvű prezentációval is le kellett nyűgöznie a zsűrit. Erre 8 perc állt rendelkezésükre. A versenyt végül Horváth Kristóf Jonatán nyerte WOODY fantázianevű koktéljával, aki a győri Higgi The Tiki Barból érkezett. Ezzel a győzelmével megvédte címét, hiszen 2 évvel ezelőtt szintén ő állhatott fel a képzeletbeli dobogó legfelső fokára. A trófea és díjazás mellett lehetőséget kapott arra, hogy decemberben Bourges-ban a világdöntőn képviselhesse Magyarországot. Jelképesen a repülőjegyét is átvehette. Szintén díjazásban részesült a második helyezett Stenger Máté, és a harmadik helyen végzett Brettner Dávid is.

A MONIN Cup 2024 több, mint egy egyszerű verseny! Szakértői mentorálás: hiszen a győztes neves bartenderektől és MONIN együttműködőktől tanulhat, akik értékelik előadását, technikáját, és természetesen az alkotásai ízét. És az ízvilág felfedezése: mert lehetősége nyílik elmerülni a MONIN által összeállított ízek világában, és felfedezni a no/low alkohol végtelen lehetőségeit. Nem utolsó sorban pedig ez egy kitűnő lehetőség fiatal feltörekvő bártenderek számára a kapcsolatépítésre.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Baileys-es bonbon

Tavaly gasztro ajándéknak készült, de szaloncukor helyett is bátran elkészíthetjük! Nem kifejezetten ügyesség vagy gyakorlat kell hozzá, sokkal inkább türelem.

Kókuszos-dióhabos csiga

A kókuszos sütemények nagy kedvencek nálunk, így ez az egyszerű csiga is. A sütőporos tésztába került némi túró, melytől finom és puha marad pár napig, persze csakis, ha marad ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...