Ha azon gondolkozunk, milyen egy igazán jó húsvéti - vagy nem húsvéti - kalács, egy csábítóan illatos tésztafonat jut az eszünkbe, ami nem túl édes, ellenben levegős, lágy, foszlós. A fonatai szép feszesen állnak, és büszkén fénylenek. Megkérdeztük Fekete Gergőt, a budapesti Hold utcában található Artizán pékségkitalálóját, tulajdonosát, üzletvezetőjét, hogy szerinte mi a titka az ilyen csinos kalács elkészítésének.
Gergő azt vallja, hogy a kevesebb több - legalábbis, ha húsvéti kalácsról van szó. Szerinte a jó kalács - de a jó kenyér is - kevés alapanyagból készül, viszont ezek a hozzávalók legyenek igazán jó minőségűek. A legjobb, ha házi tejet, tojást tudunk használni a sütéshez. Megtudtuk azt is, hogy a kalácsfonatok nem befolyásolják az ízeket, viszont megállapítható belőlük a pékáru minősége. Ha összefolynak a fonatok, akkor silány a kalács.
Gergő szerint alapszabály, hogy ha igazán jó minőségű pékárut akarunk sütni, akkor ne használjunk margarint, hanem vajjal készítsük a finomságunkat.
Kétféle édes kalácsot sütöttek a kameráink előtt az Artizán pékségben. Egy négy és egy öt fonatos kalács került ki a pékmesterek keze alól, amit sütés előtt jó alaposan, vastagon meg is kentek zsíros tejszínnel elkevert tojássárgájával. Ez a titka annak, hogy szép fényes és sötét legyen a péksüti. Ilyenkor, a húsvéti szezonban sós kalács is kapható az üzletben. A medvehagymás, füstölt sajtos kalácsukat mi is megkóstoltuk, és nagyon kedveltük.
Ha vásároljuk a kalácsot és nem mi készítjük, Gergő szerint érdemes betérni egy kézműves pékségbe, mert ezekben az üzletekben garantáltan betartják a kevés, de jó minőségű összetevő elvét.
A kézműves termékekben nincsenek olyan praktikus, de a minőséget romboló adalékanyagok, mint például nyúlást gátlók, kelést elősegítők és lisztjavítók.
Ezt már olvastad az ízHUSZÁR magazinon?
Gál Józsi hentes megosztja velünk, hogyan válassz tökéletes húsvéti sonkát!