Az élelmiszerpazarlás az éhezés világában napjaink egyik legégetőbb problémája. Világszerte a megtermelt élelmiszermennyiség egyharmada soha nem kerül elfogyasztásra, miközben emberek milliói éheznek. Pazarlunk az élelmiszerlánc minden fázisában, a termeléstől kezdve a gyártáson és kereskedelmen át a fogyasztókig. A kárba ment élelmiszerekkel kárba mennek a megtermelésükhöz szükséges erőforrások is.
Tudtátok például,
hogy egyetlen kiló marhahús előállításához 13-15000 liter víz szükséges? Arról nem is beszélve, hogy az élelmiszer a bomlásakor metángázt bocsát ki, ami 25-ször erősebb hatással van a klímaváltozásra, mint a széndioxid.
A Magyar Élelmiszerbank megmenti a kidobástól a kereskedelemben és a gyártásban keletkező élelmiszerfeleslegeket, és eljuttatja azokat a rászorulókhoz. Ezzel Magyarországon egyedülálló módon végeznek egyszerre zöld- és segélytevékenységet.
Magánszemélyektől nem fogadhatnak el feleslegeket, hiszen azok forrása nem ellenőrizhető, illetve az elaprózottság miatt a logisztika is megoldhatatlan lenne. Akkor mit tehetünk fogyasztóként?
Ahhoz, hogy felhasználóként csökkenthessük pazarlásunkat, az első és legfontosabb a tudatosság. Figyeljétek induló cikksorozatunkat, mostantól rendszeresen jelentkezünk élelmiszerpazarlás elleni tippekkel! Az Élelmiszerbankkal közösen minden cikkben körbejárunk egy élelmiszerfogyasztással kapcsolatos témakört, megvizsgáljuk, hogyan tehetünk a pazarlás ellen onnantól kezdve, hogy elindulunk bevásárolni, egészen odáig, hogy elfogyasztottuk a megfőzött ételeket.