Mit nyerünk a vízen túl?

A megfelelő folyadékfogyasztás nem csak szervezetünk hidratációját biztosítja, hanem hozzájárul a vitamin, az ásványi anyag és egyéb tápanyagszükségletünk kielégítéséhez is.

Korábbi cikkeinkben írtunk már a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékfogyasztás jelentőségéről, illetve a változatos folyadékválogatás adta lehetőségekről. Most nézzük meg, hogy italainkból mi mindenhez jut még a szervezetünk a vízen túl.

A folyadékfogyasztás bónuszai

  • Plusz energia – a gyümölcslevek, a hagyományos, cukorral ízesített üdítőitalok a vízzel ellentétben nem nullkalóriásak, ezt testsúlycsökkentés idején esetén mindenképpen figyelembe kell vennünk és kalóriatartalmukat a napi mennyiségbe be kell számítanunk. Ugyanakkor az energiát tartalmazó italok nagyobb fizikai igénybevétel (pl. nehéz fizikai munka, sport, túrázás stb.), aktív életvitel esetén az ételek mellett megfelelő, könnyen elérhető, a folyadékszükséglet biztosításához is hozzájáruló energiaforrások.
  • Plusz vitaminok és ásványi anyagok – a gyümölcs- és zöldséglevek tartalmaznak természetes eredetű vitaminokat és ásványi anyagokat, de akadnak ma már vitaminnal (pl. C-vitamin) és ásványi anyagokkal (pl. kalcium) dúsított termékek is az üzletek polcain. Természetes ásványi anyag forrásaink az ásványvizek, amelyek jellemzően nátriumot, káliumot, magnéziumot, kalciumt tartalmaznak. A kalciummal dúsított italok pl. kiváló szolgálatot tesznek a tejfehérje allergiával élők vagy a fokozott kalcium igényűek, pl. várandós ill. szoptatós kismamák étrendjében. A nyári időszakban vagy izzadással járó tevékenység (pl. sport, nehéz fizikai munka) folytatása alatt különösen fontos az ásványi anyagok, különösen a nátrium (só) pótlása, hiszen ekkor a párolgással nem csak folyadékot, hanem ásványi anyagokat is veszt szervezetünk.
  • Funkcionális összetevők - Ide tartozik például a koffein, amelyet ha mértékkel fogyasztunk, abban az esetben érvényesülhetnek kedvező élettani hatásai: serkentően hat a központi idegrendszerre, enyhítheti a fejfájást, gyorsíthatja a gondolkodástés javíthatja a testkoordinációt. A napi ajánlott koffein mennyiség felnőttek számára 2-300 mg (egy csésze presszó kávé kb. 100 mg koffeint tartalmaz), erre figyelemmel a koffeintartalmú italok fogyasztásakor mindig olvassuk el a termék címkéjét, ismerjük meg az adott termék koffeintartalmát. Szintén ide soroljuk pl. a teában található teobromint is, amely a koffeinhez hasonló, bár enyhébb élélnkítő hatású.
  • Antoixidánsok - a szervezetünkben képződő szabadgyökök semlegesítését szolgáló vegyületek, amelyek megtalálhatók a teában, a teával készült italokban.

Ha úgy érezzük, hogy nem teszünk eleget a folyadékfogyasztási ajánlásnak, legyünk tudatosabbak e téren, higgyük el, szervezetünk nagyon hálás lesz érte!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...