Mit és mennyit igyunk egészségünk védelmében?

Egészségünk érdekében nem csak étkezésünkre, hanem folyadékfogyasztásunkra is szükséges lenne odafigyelnünk. Lássuk mennyit és mit szükséges innunk! (X)

Rengeteg cikket olvashatunk arról, hogy mit és mennyit együnk, ha egészségesen szeretnénk étkezni, de arról már jóval kevesebbet, hogy mit és mennyit igyunk egészségünk védelme, megőrzése érdekében.

Mennyit igyunk?

Az emberi szervezet meglepően nagy része víz, felnőttkorban mintegy 60%, mígcsecsemőkorban ennél magasabb: kb. 70–75%, időskorban pedig alacsonyabb: ~50%. Szervezetünk folyadéktartalmának legkönnyebben értelmezhető eleme a vér(plazma), de fontos tudnunk azt is, hogy nagy mennyiségű folyadék található kevésbé "láthatóan" a sejtekben és a szövetek között is.

A szervezetünk folyadékegyensúlyának fenntartásában szerepet játszanak a folyadékok és a szilárd ételek is, természetesen nagyobb hangsúllyal az előbbieken (~80%). A felnőttek folyadékigénye átlagos fizikai terhelés mellett napi 2-2,5 l, de a nyári időszakban, megnövelt fizikai aktivitás (sport, mozgás, nehéz fizikai munka) esetén, szoptatás, egyes betegségek idején ennél nagyobb. Különösen oda kell figyelni a megfelelő folyadékpótlásra csecsemők, kisgyermekek esetén, mivel ők még nem feltétlenül tudják kifejezni szomjúságérzetüket, ugyanakkor a nem megfelelő hidratáltság az ő esetükben gyors kiszáradáshoz vezethet, és idősek esetén, akiknél a szomjúságérzet már lassabban alakul ki, esetleg kevésbé kerül felismerésre.

Olvastad már?

10+1 ultrakönnyű joghurtos saláta

Mit igyunk?

Ideális esetben a napi folyadékbevitelünk nagy része (legalább a fele) vízből származik. Sokan azonban a változatosság hiánya miatt nem tudnak napi 1,5-2 vizet elfogyasztani. Ebben az esetben az alábbiakra érdemes törekedni:

  • A cél mindenképpen a megfelelő napi folyadékmennyiség elérés kell legyen.
  • Elsődleges folyadékforrásunk a víz legyen, ásványi anyag tartalmuk miatt ideális megoldások az ásványvizek.
  • A változatosság biztosítása érdekében fogyaszthatunk gyümölcs- (és zöldség-)leveket, üdítőitalokat is, az előbbiek esetében keressük a nagyobb gyümölcstartalmú termékeket.

Bodzapezsgő

Remélem, hogy aki kedvet kap a készítéséhez, talál még bodzavirágot hozzá. Az igazság az, hogy a környékünkön (Pécs), már nemigen lehet virágos bodzabokrokat látni, csak elvétve ...

Gyömbérsör

Egy kedves barátom nagyon szereti a sört, neki ajánlom természetesen csak munkanapokra! A sok limonádé már unalmas volt, valami mást kerestem, valami frissítőt. Igaz a nyárnak már ...

  • A gyümölcs-, zöldséglevek, üdítőitalok esetében ügyeljünk arra, hogy ezek kalória- és szénhidráttartalmát napi étrendünkben figyelembe kell venni, aminek fogyókúra illetve egyes anyagcsere-betegségek (pl. cukorbetegség) esetén van különösen jelentősége.
  • Igyunk teát, akár édesítés nélkül is - pl. zöldteát, gyümölcsteákat, feketeteát.
  • A napi 2-2,5 l folyadékot az egész nap során, egyenletesen elosztva fogyasszuk.
  • Ne várjuk arra, hogy szomjasak legyünk, igyunk rendszeres időközönként napközben.
  • Az alkoholos italok ne szerepeljenek rendszeresen az étrendünkben, ezeket ne tekintsük folyadékforrásoknak. Ha egy-egy vacsora, baráti összejövetel során több alkoholos italt fogyasztunk, mindig kísérjük ezeket vízzel, ásványvízzel.

Szervezetünk megfelelő hidratáltsága kulcsfontosságú egészségünk érdekében. A nem megfelelő folyadékellátottság megterheli szerveinket, rontja a koncentrációképességünket, fáradékonyságot, fejfájást, rossz közérzetet, ingerlékenységet, szélsőséges esetben kiszáradást okoz. Ha tehetjük legyen nálunk mindig egy 3-5 dl-s palack vagy kulacs, amiből a nap során rendszeresen tudunk inni és amelyet újra is tudunk tölteni.

További információt a Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség honlapján találsz!

Gyömbérsör

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...