Mit kezdjetek magatokkal szülőként, ha minden gyerek elköltözött otthonról?

A szindróma komoly érzelmi viharokat okozhat, a tünetek között szerepelhet a depresszió, a gyász, a kétségbeesés, a szorongás és a rettegés is. Így előzd meg!

Ha a gyerekeitek tovább tanulnak, kollégisták lesznek, vagy egyszerűen csak elköltöznek otthonról, az komoly éket is verhet a házasságotokba. A terapeuta szerint ez az 5 dolog segíthet újra életet lehelni a kapcsolatotokba.

Miért annyira megviselő?

Tény, ha kirepültek a gyerekek, kevesebb teendő lesz, kevesebbet kell vásárolni, főzni, nem kell iskolai programokra járni, vagyis hirtelen sokkal több ideje lesz a szülőknek. Stan Tatkin terapeuta szerint azonban nem maga az üres ház és a felszabadult idő okoz problémát:

„Nem önmagában az üres lakás az aggodalom forrása, hanem az, hogy a pár készen áll-e arra, hogy újra házaspárként működjön.”

Persze, nem kell várni, amíg gyerekek elhagyják a fészket, jobb, ha előre felkészültök arra, milyen lesz majd újra kettesben az élet.

Foglalkozz a valódi problémákkal!

A párkapcsolati problémákat sokan a hátsó polcra teszik, és helyette több energiát szentelnek a szülői, munkahelyi kérdéseknek. Allen Sabey, családterapeuta szerint, ha a párok már az előtt elveszítik a kapcsolódást, hogy a gyerekeik elköltöztek volna, ha ketten maradnak, még nagyobb lesz a nyomás:

„Ha egy kapcsolat instabil, az átmenet könnyedén növelheti a konfliktusokat és a távolságot, majd végül el is választhat.”

Vagyis itt az ideje, hogy foglalkozzatok azokkal a kérdésekkel, amiket eddig igyekeztetek figyelmen kívül hagyni! Ha szükségét érzitek, ne féljetek segítséget kérni egy terapeutától.

Mondjátok el a félelmeiteket!

Fordíts időt arra, hogy megoszd a pároddal az aggodalmaidat. Mondd el, milyen érzések kavarognak benned, min mész keresztül, mit hiányolsz– és hallgasd meg a párodat is. Sabey szerint ebben az átmeneti időszakban természetes a félelem és a bánat érzése, de ha megnyíltok egymás előtt, ha meghallgatjátok a másikat, az nemcsak megerősíti a kapcsolatot, hanem segít az érzelmek kezelésében is.

Építsetek új kapcsolatokat!

Elevenítsétek fel, milyen volt az élet a gyerekek előtt: térjetek vissza a régi hobbijaitokhoz, próbáljatok ki újakat, élesszétek fel a régi barátságokat, és építsetek új kapcsolatokat is. A terapeuta szerint így újra megismerhetitek egymást, és közelebb kerülhettek a másikhoz.

Csevapcsicsa házi lepénnyel és ajvárral

A csevapcsicsa a grillszezon egyik kedvence, a horvát tengerpart alap étele, a nyár slágere. Akkor a legfinomabb, ha szabad tűzön sütjük, de otthon, a saját konyhánkban is élvezhetjük ezt ...

Éljetek át kalandokat!

Mi az, amit mindig szerettél volna megtenni? Itt az ideje, hogy megvalósítsd – gyerekek nélkül! A pároddal közösen megélt kalandok is segítenek visszatalálni egymáshoz, és ha az a vágyatok, hogy új házba, más városba költözzetek, érdemes elgondolkodni azon, miként tudjátok kivitelezni. A lényeg, hogy egy új környezet is sokat segíthet a kapcsolatotokat új szintre emelni.

Újítsátok meg a házasságotokat!

Az újra házasodás nagy divat, de Tatkin szerint azzal, hogy megújítjátok a fogadalmatokat, más szintre emelitek a kapcsolatot. Más emberekké váltatok az évek során, így a jelenben kötött házasság egy új lapot, egy új kezdetet jelölhet: gondoljátok át, min szeretnétek változtatni, és tervezzétek újra a jövőtöket! Kérdezzétek meg magatoktól (és egymástól), milyen célokat szeretnétek elérni párként, és fogadjátok meg egymásnak, hogy együtt eléritek.

Ezeket olvastad már?

via

Legújabb receptek

Panettone cukorbetegeknek

A kalács tésztája nagyon könnyű és laza annak ellenére. hogy tönkölyliszttel készült. Ünnep előtt pár nappal megsüthetjük, majd száraz, hűvös helyen konyharuhával letakarva ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...