Mit kell tudni a karfiol kimagasló egészségügyi előnyeiről?

Lehet, hogy nem gondolnád, de a karfiol rendkívül egészséges zöldség, többek között jelentős tápanyagforrás is.

A Földközi-tenger keleti tájékáról származó karfiol a káposztafélék királynője. A káposztával, brokkolival, a kelkáposztával, és a kelbimbóval áll rokonságban. A karfiol táplálkozási profilja lenyűgöző. Alacsony a kalóriatartalma, és szinte minden szükséges vitamint és ásványi anyagot tartalmaz.

A karfiol rosttartalma meglehetősen magas

3 gramm rost van egy csésze karfiolban, ami a napi szükséglet 10% -a. A rost azért fontos, mert táplálja a bél egészséges baktériumait, amelyek segítenek csökkenteni a gyulladásokat, és elősegítik az emésztőrendszer egészségét. A megfelelő rostfogyasztás segíthet megelőzni a székrekedést és a gyulladásos bélbetegséget (IBD). A rost az elhízás megelőzésében is szerepet játszhat, mivel a karfiol adta teltségérzettel csökkenteni lehet a teljes kalóriabevitelt.

A karfiol nagyszerű antioxidáns-forrás is, amely megvédi a sejteket a káros szabad gyököktől és a gyulladásoktól. A karfiol karotinoid és flavonoid antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek rákellenes hatással bírnak, és csökkenthetik számos betegség, köztük a szívbetegség kockázatát. Ráadásul a karfiol nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, amely antioxidánsként működik. Közismert a gyulladáscsökkentő hatása, amely fokozhatja az immun egészségét.

A karfiolnak számos olyan tulajdonsága van, amely segíthet a fogyásban

Először is alacsony a kalóriatartalma, csészénként csak 25 kalóriát tartalmaz, így sokat fogyaszthatunk belőle anélkül, hogy hizlalna. Helyettesítőként szolgálhat a magas kalóriatartalmú ételek, például a rizs és a liszt esetében. Jó rostforrásként a karfiol lelassítja az emésztést, és elősegíti a teltségérzetet. A karfiol másik fogyásbarát tulajdonsága a magas víztartalma. Valójában a súlyának a 92% -át víz alkotja. A karfiol jó kolinforrás, sokakból hiányzik ez a tápanyag. A kolin számos folyamatban vesz részt a szervezetben, és sok betegség megelőzésén dolgozik. A karfiol gazdag sulforafánban, ami egy olyan növényi vegyület, amelynek számos jótékony hatása van: például csökkenti a rák, a szívbetegség és a cukorbetegség kockázatát.

A karfiolt lehet nyersen fogyasztani, például egy falat hummusba mártva, de többféle módon főzhető, például gőzöléssel, párolással vagy pirítással. Kiváló köret, de bátran beleilleszthető levesekbe, salátákba, sültek mellé vagy rakottasokba.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek