Konyhai tippek és trükkök, amelyeket a régiek (hálisten') ránk hagytak

Manapság annyi futurisztikus kütyü, konyhai eszköz és módszer segíti az otthoni főzést, hogy hajlamosak vagyunk azt gondolni, maghőmérő nélkül már nem is érdemes belépni a konyhába. Van azonban számos olyan főzési módszer, amit évszázadokkal ezelőtt is alkalmaztak már, és ma is jól jöhetnek a konyhában. Ezeket mutatjuk be.

Emlékszel még, milyen volt dédi konyhája? - kultikus tárgyak a múltból

Az biztos, hogy manapság számos berendezés és eszköz segít minket a konyhában, lassan a főzés utolsó eleme is automatizálható, és minden konyhai folyamat meggyorsítható valamilyen elektromos berendezéssel. A technológiai fejlődés egyrészt igazi adomány a konyhában, hiszen ma már jelentősen lerövidíthetők egyes munkafolyamatok, hogy a főzés utáni romeltakarításról már ne is beszéljünk, a mosogatógép feltalálása igazi áldás, csakúgy, mint a porszívóé.

Azonban nem szabad lebecsülnünk a régi korok főzési szokásait sem, mert számos konyhai trükköt eltanulhatunk – a Lovefood össze is gyűjtött néhányat ezek közül, mi pedig ebből szemezgettünk.

Nincs semmi kőbe vésve

Az egyik legfontosabb tanács, amit már a régi korok szakácsai is betartottak: gyakorlat teszi a mestert, ez pedig magába foglalja azt is, hogy ne féljünk eltérni a receptektől. Fontos, hogy ha valamiben már gyakorlottak vagyunk, merjük belevinni a saját ízlésünket is, fűszerezzünk bátrabban vagy épp kevésbé, mint az előírt, változtathatunk egyes összetevőkön, például készíthetjük kevésbé zsírosan vagy épp gazdagabban az ételt. A sütemények sütésénél érdemes szigorúbbnak lenni, de például a díszítésben, vagy épp a kiegészítő gyümölcsök, diófélék mennyiségén bátrabban változtathatunk.

A mártás legyen forró

Az angolszász konyha egyik alappillére a barnamártás, amiről részletesebben itt olvashatsz. Az 1800-as évek szakácskönyvei pedig azt ajánlják, mindig forrón tálaljuk az ételek mellé, így az nem hűti le, sőt melegen tartja a fogást, mert nincs is rosszabb, mint amikor egy extra finom adag étel van előttünk szépen elrendezve a tányéron, és az egész elhűl.

A gőz segít

Manapság már speciális gőzsütőket is lehet kapni, amik maguk adagolják pontos számítások alapján a nedvességet a sütőtérbe, így elérve, hogy szaftosak legyenek az ételek, vagy éppen kívül ropogós, de nem kőkemény, belül pedig puha a kenyér. De ugyanezt a hatást pofonegyszerűen elérhetjük, ha a hagyományos sütő aljába beteszünk egy kistányérnyi vizet. A gőz segítségével például egyenletesre sül a sajttorta, és a felfújt sem esik össze.

A maradékmentés fontossága

A nagy gazdasági válságok és a háborús idők nélkülözése megtanították a régi háziasszonyokat a maradékok kreatív felhasználására. Manapság a környezetvédelem egyik fontos eleme a fenntartható életmód, amibe beletartozik, hogy kerüljük a pazarlást, megbecsüljük a javainkat, ez pedig az ételeinkre is vonatkozik. A maradék sült húsból készülhet szendvicskrém a melegszendvicsbe, a főzelék kenceként vagy levesként is újraéledhet, a kenyérhéjból készüljön házi prézli, a kicsit szottyadt gyümölcs pedig remek turmix-, süti- vagy épp kompótalapanyag.

Szeresd a konzervet

Míg az angolszász országokban az ötvenes évek slágertermékei voltak a konzervek, addig itthon a konzervipar később vált hatalmas ágazattá. Ma már lehet nem vacsorázik mindenki löncshúst, de ne féljük használni a konzerveket: a konzerv bab, lencse, kukorica, paradicsomszósz, cukros lében eltett gyümölcsök (létezik már diabetikus és teljesen cukrozatlan változatuk is) jó szolgálatot tehetnek a mindennapokban, annak ellenére, hogy törekszünk a friss alapanyagok használatára.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek