Bár az emberi szervezet a nyomelemeket nem igényli olyan nagy mennyiségben, mint a makrotápanyagokat, ezeknek a kisebb mikroelemeknek is fontos szerepük van az egészségünk megőrzésében. Például elősegítik a krónikus betegségek megelőzésével szembeni immunitást, míg a hiányuk számos betegséghez vezethet, többek között például a csontritkuláshoz. Míg a magnézium, kálium és kalcium makrotápanyagok, a cink, a jód, fluor, króm, réz, mangán, szelén, vas és kobalt nyomelemek.
Ilyen súlyos következményei lehetnek a vashiánynak - így ismerheted fel
A vashiánynak nagyon komoly következményei is lehetnek hosszútávon, ezért is hozták létre a vashiány napját, hogy felhívják erre a figyelmet.
NosaltySejtbarátok: szelén és cink
Vas, nátrium, kalcium - róluk sokat hallunk. De mi a helyzet a szelénnel és a cinkkel? Ezek szintén fontos mikrotápanyagok, mégis keveset tudunk hatásukról.
Bodon Judit dietetikusEzt kell tudnod a pajzsmirigy alulműködéséről, a hypothyreosisról
Lassult anyagcsere, túlsúly, aluszékonyság, bőrszárazság, székrekedés, esetleg hajhullás? Ha ismerősek a tünetek, akkor a pajzsmirigy alulműködésére is gyanakodhatunk.
Gyányi Ditta dietetikusCsodaszer a multivitamin?
Vajon tévhit, hogy a legtöbb embernek multivitaminra van szüksége ahhoz, hogy egészséges legyen? A Johns Hopkins Medicine szerint az összes amerikai felnőtt fele rendszeresen szed multivitamint vagy más étrend-kiegészítőt. Ugyan néhány ember számára, különösen a rossz egészségi állapotban lévőknek vagy a tápanyaghiányban szenvedőknek a multivitamin segíthet a hiánypótlásában, a kutatások azonban azt bizonyítják, hogy a multivitaminok használata nem jár a szívbetegség vagy a rák kockázatának csökkenésével, nem lassítja a mentális hanyatlást, és nem akadályozza meg a korai halált sem. Persze a téli időszakban az immunrendszernek jól jön minden segítség, ezért is fontos, hogy szakember határozza meg, miből és mennyit érdemes szedni. Otthon pedig isteni vitaminbombákkal és smoothie-kkal is felturbózhatjuk a szervezetünket.
Enni vagy szedni?
Ha tudod, hogy az étrended hiányos egy bizonyos területen, logikusnak tűnhet, ha mesterséges készítményekkel egészíted ki az étkezésed alapjaidat. Pedig a szakértők szerint jobb, ha a tápanyagokat az ételekkel, és nem tablettákkal visszük be a szervezetbe. A multivitaminok nem helyettesítik a különféle egészséges ételek fogyasztását. Az olyan tápanyagok, amelyek például a rostokban és a zsírokban vannak, egyszerűen nem pótolhatók teljes mértékben mesterségesen. Ezért is fontos, hogy próbálj meg összpontosítani az egészséges, teljes ételek bevitelére, mielőtt vitamin- vagy ásványi anyag-kiegészítőkhöz nyúlsz.
Ha arra jutunk, hogy a mesterséges pótlásra van szükségünk, meg kell találnunk a megfelelő étrend-kiegészítőt. Természetesen mindannyian azt feltételezzük, hogy a vitamin- vagy ásványianyag-tartalmú termékek vásárlásakor azt kapjuk, amit megfizettünk. Sajnos kutatások mutatnak rá, hogy a termékek nem mindig azt tartalmazzák, amit ígérnek. Ezért érdemes tudatosan olyanokat választani, amelyeknek a minőségében biztosan vagyunk, vagy ha nincsen ilyen, ajánlott orvos vagy gyógyszerész segítségét kérni.
Ezeket olvastad már?
A leggyorsabb vitaminforrás
A legújabb italőrület a zöld turmixokhoz, préselt levekhez fűződik. Próbáld ki te is őket, hiszen általuk egyszerűen fedezheted a napi vitaminszükségleted nagy részét! (x)
NosaltyTop 7 C-vitamindús körtesaláta
A körte a hűvösebb őszi időszak egyik természetes vitaminforrása. Ezért különösen érdemes kihasználni az előnyeit, fogyasszuk gyakran, készítsük el például salátának!
Bodon Judit dietetikus