Az itthon köménymagként ismert fűszer nem ugyanaz, mint az édeskömény vagy a római kömény. A növényeik "rokonok", de a magok más-más ízűek.
Az őrölt köménymagban szinte nincs kalória. Ha általános mennyiségben adagoljuk hozzá a fűszert a receptekhez, akkor a kömény nem tesz hozzá kalóriát, szénhidrátot, fehérjét és zsírt sem az étrendünkhöz. Egy evőkanál (kb. 6 gramm) köménymag 22 kalóriát tartalmaz. Benne lévő kalória szénhidrátból (3 gramm) származik, elsősorban rost formájában. A köménymagban kis mennyiségű fehérje (1 gramm) és zsír (1,3 gramm) is található. Egy evőkanál köménymag némi vitamint is tartalmaz. A-vitaminból az ajánlott napi bevitel 2% -a, a C-vitaminból az 1%-a, és van benne riboflavin, aniacin és a B6-vitamin (egyenként 1%). A köménymagban található ásványok közé tartozik a kalcium (56 mg), a vas (4 mg), a magnézium (22 mg), a foszfor (30 mg), a kálium (107 mg), a nátrium (10 mg) és kis mennyiségben a cink, a réz és a mangán.
Élettani hatások
A népi gyógyászatban régóta alkalmazzák a köménymagot. Vannak, akik a menstruációs ciklus serkentését várják tőle, de a csecsemők kólikájának kezelésére is bevetik. Nincs azonban olyan tudományos bizonyíték, amely alátámasztaná a kömény hatásosságát a fentiek egyikében sem. Van azonban néhány információ, amely arra utal, hogy a köménymag súlycsökkentő előnyökkel járhat, de ezt egyelőre még nem bizonyítják kísérletek. Egy 2014-es vizsgálat szerint azoknak a túlsúlyos és elhízott nőknek, akik napi 3 gramm köménymagport fogyasztottak, a csökkentett kalóriatartalmú étrendjük súlycsökkentő hatása fokozódott. A 2018-as tanulmány tudósai azonban óvatosságra intenek, mert a kömény krónikus fogyasztásának lehetnek mellékhatásai.
Az egész és az őrölt köménymag könnyen beszerezhető a legtöbb élelmiszerboltból. A fűszer mindkét változatát hűvös, sötét, száraz helyen érdemes tárolni, például olyan zárt szekrényben, ami távol esik a tűzhelytől. Míg az őrölt köménynek körülbelül hat hónapig frissnek kell maradnia, az egész köménymag körülbelül egy évig tartja meg a minőségét.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket olvastad már?
Majoránna, a szuperfűszer - elmondjuk, hogyan tárold
Tudtad, hogy a legtöbb szakács a szárított majoránnát részesíti előnyben a friss változattal szemben, és ennek oka van?
Jenei GrétaMiért érdemes tárkonnyal fűszerezni az ételeket?
A tárkony zamatos, évelő fűszernövény, amely leginkább az erdélyi, a francia és az angol konyhában népszerű. A főzéshez, sütéshez a francia tárkonyt (Artemisia dracunculus) használjuk.
Jenei Gréta6 ok, amiért érdemes mogyorót enned
A mogyoró (más néven törökmogyoró, ami nem azonos a nálunk főleg sózva népszerű földimogyoróval) ízletes rágcsálnivaló, és számos étel remek kiegészítője. Ha valaki kiegyensúlyozott, kalóriakontrollált étrendbe illeszti, annak fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár.
Jenei Gréta5 ok, amiért érdemes rendszeresen édesburgonyát enned
Te szereted az édesburgonyát? Vagy lehet, hogy még ki sem próbáltad? Ha ez utóbbi, akkor irány a zöldséges! Rengetegféle ételt készíthetsz ebből az egészséges zöldségből.
Bodon Judit dietetikus