Nem is olyan nagy ördöngösség: tanuld meg a „mise en place”, azaz az előkészítés művészetét

Bármely konyhai tevékenység könnyedén káoszba fordulhat, hacsak nem gondolkodunk előre. A „mise en place” magasröptűnek tűnő kifejezése voltaképpen csak annyit tesz, hogy előkészítünk mindent, ami a főzéshez szükséges. Elmondjuk, miért jön ez kapóra otthoni körülmények között.

A mise-en-place kifejezés természetesen francia eredetű, és a francia konyhaművészet befolyásának köszönhetően terjedt el széleskörűen az angolszász világban, ezt követően pedig más országokban is. Bár franciául minden fennköltebbnek hat, a mise en place [ejtsd: miz-an-plász] kifejezése (röviden mise-nek is szokás hívni) csupán annyit tesz magyarul, hogy „helyre rak”.

Mise en place a gyakorlatban

A mise igazából egyfajta tudatosságra sarkall: átgondoljuk, hogy mit fogunk készíteni, akár papírra is vetjük, így könnyebb összeszedni, hogy az adott fogáshoz milyen alapanyagokra és eszközökre van szükségünk.

Ha ezt a módszert követjük, sokkal hatékonyabbak leszünk a konyhában, és az előkészítést követően tényleg csak a főzésnek szentelhetjük az energiánkat, nem kell mondjuk hagymát aprítanunk, miközben épp kifutna valami.

Ha valaki most hall erről először, lehet, hogy mindez sok előzetes nyűgnek tűnik, de a profi konyhákon is az idő java része az előkészületekkel telik: a szakácsok szorgosan készítik elő az alapanyagokat, pucolják a zöldségeket-gyümölcsöket, tisztítják a húsokat, miközben órákon át rotyog az alaplé a háttérben. Az alaplevekből potenciálisan mártás készül, hogy aztán amikor indul a szerviz, minden karnyújtásnyira legyen.

Vegyük végig pontról pontra a mise en place lényegét:

  1. Legyen meg a receptünk papíron vagy fejben!
  2. Gondoljuk végig a folyamatokat! (Mire lesz szükségem? Hogy fogom ezt csinálni?)
  3. Készítsük elő a zöldségeket/gyümölcsöket/húsokat (aprítva, kockázva, stb.)!
  4. Főzzük meg az alapleveket!
  5. Mérjük ki a fűszereket és más szárazanyagokat megfelelő méretű edényekbe (bögrék is megteszik!)
  6. Ha mártásra van szükségünk, azt is készítsük el!
  7. Készítsük elő a szükséges eszközöket (pl. fakanál, serpenyő, szűrő stb.)!
  8. Tisztítsuk le a konyhapultot!
  9. És az sem árt, ha kéznél van egy-két tiszta konyharuha. (Abból sosem elég!)

Ez az angol nyelvű animáció a szakácsok szemszögéből mutatja be, miért is fontos a mise en place:

Ha igazi mise-mesterekké nőjük ki magunkat, hatékonyabbak és nyugodtabbak lehetünk a konyhában, elkerülhetjük a káoszt, és biztosak lehetünk benne, hogy egy hozzávaló sem marad ki a tervezett fogásunkból.

Ettől még nem veszik oda a spontaneitás, a főzés amúgy is egy olyan tudomány, ahol általában kell és lehet improvizálni is. Viszont a saját dolgunkat könnyítjük meg, ha minden alapanyagot és eszközt kikészítünk a konyhapultra.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezek a konyhai praktikák is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...