Mire jó a mirepoix, ami nélkül nem indulhat egy szaftos étel sem?

Amikor egy konyhai technikára több, kulináris szempontból élen járó ország arzenáljában is rábukkanunk, akkor sejthetjük, hogy valami fontos dologról van szó. Így van ez a mirepoix esetében is, amit sanszos, hogy már eddig is gyakran bevetettünk, csak nem tudtunk róla.

A magyar házi szakácsnak van némi averziója, ha nemzetközi dolgokra terelődik a szó, ami alapvetően nem túl nagy probléma, inkább sajnálatosnak lehetne nevezni ezt a kulináris bezárkózást. Ha esetleg olyan szavakat hallunk, mint mirepoix vagy sofritto, hajlamosak vagyunk legyinteni egyet, elkönyvelni a dolgot holmi külhoni passzióként, majd visszatérni a gulyásunk hagymás-répás-zelleres alapjának kevergetéséhez. Pedig nincsen ám semmi probléma a nemzetközi konyhai technikákkal, ezt leginkább az bizonyítja, hogy az előző mondatban elrejtettem egy kisebb fricskát, amit a mirepoix-ismerő olvasók remélem értékeltek, a mirepoix-t a cikkből megismerő olvasók pedig értékelni fognak.

Mire jó a mirepoix, ami nélkül nem indulhat egy szaftos étel sem?

Mi az a mirepoix?

A kifejezés egy zöldségtrióra utal, amelyet a francia gasztronómia előszeretettel használ különböző fogások ízesítésére. A hagyma-sárgarépa-szárzeller tulajdonképpen megágyaz az ételeknek, egy aromás, karakteres alapot hoz létre, amire később a többi alapanyag íze építkezhet.

Kerülhet levesekbe és szószokba, sült húsok mellé, egészben, nagyobb darabokra, vagy egészen apróra vágva.

Önmagukban ezektől a zöldségektől nem várunk túl sokat, azonban együtt bevetve őket olyan alapízt kapunk, ami egészen biztosan hiányozna egy bolognaiból, boeuf bourguignonból vagy akár egy klasszikus gulyáslevesből. Éppen ezért hívják „szerény kezdetnek” a mirepoix-t és még sok más zöldségalapot, amelyek funkcióban hozzá hasonlóak, alapanyagok terén azonban kicsit eltérnek.

A „szerény kezdetek”

Ha egy kicsit délebbre vesszük az irányt, Olaszországban megtalálhatjuk a battuto-t, ami ugyanúgy kezdődik, mint francia kuzinja. A répa, hagyma, zeller szentháromsághoz azonban ezután kerülhet még fokhagyma, petrezselyem, édeskömény vagy kevés olasz szalonna is. Így születik meg a soffritto, ami a battuto már megfőzött, párolt változata.

Délen maradunk, és megismerjük a spanyol sofrito-t, amit egy ’t’ betű és némi paradicsom választ el az olasz verziótól. A hagyma, fokhagyma, paradicsom, paprika adja az olyan nevezetes ételek alapját, mint például a paella.

Németországban a zöldségalap egy kicsit kevésbé napfényes alakot ölt: a suppengrün, azaz leveszöldség általában póréhagymát, zellergumót (a mirepoix zellerszárat használ) és répát jelent, ami kiegészülhet fehérrépával, vöröshagymával és krumplival. Nevét meghazudtolva nemcsak levesekbe, hanem ragukba is kerülhet.

A tengerentúlon, az USA-ban (a kontinens déli részét a spanyol sofrito különböző variációi uralják) a holy trinity, azaz a szentháromság adja az alapját a cajun és kreol ételeknek. Ezek az Államok déli részére jellemzők, leginkább Louisianában találkozhatunk velük. A holy trinity hagymából, szárzellerből és zöld kaliforniai paprikából áll.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Forrásunk volt.


Less el még több konyhai praktikát:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk