Mindent a fasírtról - receptek és praktikák tőlünk nektek

Minden nemzetnek megvan a saját darált húsos golyója, azokhoz is nézhetsz itt recepteket, de ha a jól bevált, hazai fasírtot szeretnéd elkészíteni, ezekre figyelj!

Megannyi guruló húskészítmény. Hagymákkal és zöldségekkel dúsítva, vagy simán, mindenhogy a kedvenceink – egyszerűen csak imádjuk a fasírtot!

Forma

Hagyományosan kisebb adagokba gyúrva, kerek vagy ovális formában, olajban süssük. Ha nincs kedvünk a kiadagolással bajlódni, akkor egy tömbben, olajmentesen, a sütőben is elkészíthetjük. Baconbe tekerve elkerülhetjük a kiszáradást és a csúnya repedéseket.

Húsfajták

Alapjáraton darált sertéshúst használunk hozzá. Ezt keverhetjük darált marhahússal, báránnyal vagy pulykacombbal, a lényeg, hogy ne száraz húsrészeket használjunk hozzá.

Lágyítás

A fasírtot ízesíti és lágyítja a hozzá kevert, először tejbe áztatott, majd kifacsart, szikkadt zsemle, amit érdemes jól összedolgozni a többi alapanyaggal, így nem maradnak nagyobb darabok a kész golyókban. További ízesítő és lágyító lehet még az apróra vágott vöröshagyma, melybe, ha elég édeskés, nagyon jó beleharapni a kész fasírtot majszolva.

Két egészségesebb változat

  • Magasabb lesz a tápanyagtartalma, így egészségesebbé, és sokak szerint ízletesebbé is válik, ha áztatott zsemle helyett zabpehellyel vagy búzakorpával készítjük a fasírtot.
  • A hús mellé reszelt zöldségeket, répát, cukkinit, és aprított pórét is keverhetünk, így könnyíthetünk a fogáson.

Fűszerezés

Bármekkora mennyiségű fűszert is teszünk a darált húshoz, ha nem kap elég sót, nem lesz tökéletes a kész fasírt íze. A vöröshagyma, fokhagyma, só, bors és fűszerpaprika mellett a leggyakrabban használt fűszerek: kömény, majoránna és mustár, de a petrezselyem és a kakukkfű is jól illenek hozzá.

Mentes

A fasírtot a legtöbb ételérzékenységgel küzdő ember is fogyaszthatja, mert:

  1. tojás nélkül is összeáll a massza,
  2. zsemleáztatáshoz használhatunk laktózmentes tejet vagy vizet
  3. és guténmentes zsemle, zsemlemorzsa is könnyen beszerezhető hozzá,
  4. valamint zsemle helyett készíthetjük rizsliszttel, kukoricával, kukoricapehellyel, és reszelt friss- és áttört főtt burgonyával,
  5. sőt, minden mentesen, csak zöldségekből, gabonákból, szójából is.

Kevesebb olaj

A kisült húsgolyókat először egy papírtörlővel kibélelt tálba tegyük, hogy a felesleges olajat lecsöpögtessük.

Ha nem szeretnénk, hogy sütés után egy napig olajszagban ússzon a lakásunk, akkor vékonyan olajozzunk ki egy tepsit, erre sorakoztassuk a fasírtokat, így süssük pirosra a golyókat.

Ragacsmentes formázás

Helyezzünk egy vízzel teli tálat a pultra, és minden fasírtgolyó formázása előtt mártsuk meg a vízben a kezünket, így nem ragad rá a húsos massza.

Csupaszon vagy morzsával

Eredetileg zsemle a húsos masszába is kerül, morzsa formájában pedig a fasírtra is jut belőle. Akinek ez túl sok szénhidrátbevitelt jelent, a tejes zsemlést és/vagy a külső bundát is elhagyhatja, a fasírtok olajban és sütőben is csodásan megsülnek nélkülük.

Töltött, egybesült fasírt

Két kedvenc töltött fasírtunk: a főtt tojással töltött, csodálatos nevű Stefánia vagdalt, és a kolbásszal töltött húsrolád, a hideg, vendégváró tálak kedvenc fogásai.

Hidegen, melegen, mindenképpen süsd a fasírtot!

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek