Egy évtizeddel ezelőtt, amikor nagyobbik fiam hozzátáplálása volt időszerű, csodabogárnak számítottam a kortárs szülői körökben azzal, hogy gyümölcsös zabkását adtam neki reggelire. Imádta már akkor is, szereti ma is és a kisebbik fiamnak is egyik kedvenc reggelije. Én is nagyon szeretem, ha lehet, sok-sok gyümölccsel.
Manapság már nem számítunk szerencsére különc családnak a rendszeres zabkásafogyasztással, mostanra sokak által készített, népszerű ételnek számít. Persze nem mindegy, hogy hogyan készítjük el, és ne a szépségéért szeressük, bár sok színes gyümölccsel még az is biztosítható.
Olvastad már?
7 tévhit a kenyérfogyasztásról
A zabkása elkészítése
- A zabkása elkészítése rendkívül egyszerű. Ma már gyakorlatilag minden üzletben kapható natúr zabpehely teljes szem vagy aprított szemek formájában. Ez előbbi ropogósabb marad a kásában, egy utóbbi jobban szétfő. Én vegyesen szoktam használni.
- Főzhetjük vízben, tejben vagy növényi tejpótló italokban, kókusztejben is. Én vízben szoktam főzni, mert nekem ez a legegyszerűbb, de kisfiamnak babakorában rizstejjel készítettem. Ha tejjel vagy növényi tejpótlóval készítjük, akkor így is növelhetjük értékes tápanyagtartalmát, de ekkor jobban kell figyelni a készítés során, hogy az étel ne égjen oda. Tejjel készítve lehet, hogy a kásánk kicsit nyúlósabb lesz, szerintem ez csak odafigyelés kérdése, figyeljünk a mennyiségre, mert tényleg sok folyadékot tud felszívni, illetve ne kevergessük az ételt, mert akkor összetörhet.
- Nálunk a banános zabkása a sztár, tört banánnal, nagyobbik fiamnál mazsolával, de ízlés szerint mehet bele bármilyen szezonális friss gyümölcs, aszalt gyümölcs.
- Édesíthető mézzel, bár én nem szoktam külön hozzáadni, elég édes a gyümölcs is.
- Fűszerezhető fahéjjal, kakaóporral, gyömbérrel, szerecsendióval, kókuszreszelékkel, ahogy szeretjük.
- Én tálalás előtt, már a tűzről levéve szoktam a kásába keverni natúr vagy görög joghurtot, ettől még krémesebb lesz az étel.
- Az édes ízvilágú zabkásák mellett készíthetünk sós kásákat is, zöldségekkel, fűszerekkel ízesítve.
Ha fogyni szeretnél...
Fogyókúrázók körében is népszerű étel a zabkása, én azonban óvatosságra intenék e téren is. A sikeres testsúlycsökkenés egyik fontos pillére a megfelelő kalóriabevitel. Bár a zabkása valóban "egészségesnek" tekinthető, a zabpehely magas energiatartalmú alapanyag, a gyümölcsös/aszalt -/mézes/joghurtos zabkása szénhidráttartalma pedig könnyen elszaladhat, ha nem figyelünk rá.
Ez nem azt jelenti, hogy nem szabad zabkását enni reggelire, hanem azt jelenti, hogy nagyon oda kell figyelni a mennyiségekre és egy fogyókúrás zabkása biztosan nem tesz ki egy nagy müzlistányérnyi mennyiséget.
Reggel ráadásul kisebb is szervezetünk inzulinérzékenysége, ezért a szénhidráttal extra óvatosan kell bánjunk, különösen ha valamiféle szénhidrát-anyagcserezavarral küzdünk. Abból a szempontból jó választás a zabkása, hogy a zabpehely lassan felszívódó szénhidrátnak számít, de ha jól megszórjuk gyümölcsökkel, akkor ezt az előnyt is lemorzsoljuk egy kicsit.
Cserébe fogyaszthatjuk (persze kalória- és szénhidráttartalma figyelembevételével) akár sósan ebédköretként, akár vacsorára önálló ételként, amikor már a szénhidrát is nagyobb mennyiségben szerepelhet a menüben.
Ha a testsúly növelése a cél
A sok fogyni vágyó mellett sokan küzdenek azért, hogy testsúlyuk nőjön. Optimális esetben a plusz kilók nem zsír-, hanem izomszövet formájában jelentkeznek, ennek alapvető feltétele a megfelelő kalóriabevitel (csakúgy, mint fogyás esetén, csak éppen a másik irányba húzunk el), a megfelelő fehérje- és szénhidrátbevitel és a megfelelő fizikai aktivitás. A szénhidrátbevitel tekintetében ilyenkor is az összetett szénhidrátokra helyezzük a hangsúlyt, amelyek közé tartozik a zabpehely is. Tehát a zabkása testsúlynövelési célú étrendekbe is tökéletesen beilleszthető, akár mind az öt étkezésre is valamilyen formában, hiszen itt általában már nagyobb mennyiségekben is gondolkozhatunk.