Orvosok és táplálkozási szakértők segítségével idén is összeállította a U.S. News azt a 35-ös toplistát, ami különféle diétákat rangsorol aszerint, hogy azok mennyire egészségesek, biztonságosak, táplálóak, mennyire hatékonyak a fogyásban, a cukorbetegség és a szívpanaszok megelőzésében, és persze aszerint, hogy mennyire könnyű betartani őket.
Íme, a lista első 5 befutója:
1. A mediterrán diéta
A dobogó első helyét a mediterrán diéta “kapta”, ami már harmadik éve érdemli ki a legjobb diéta minősítést. A mediterrán országok táplálkozási szokásait ötvöző módszert a legtöbben inkább étkezési szokásnak tartják, semmint strukturált diétának. A diéta egy hosszú távú életmódváltásra nevel, ami koplalás és sanyargatás nélkül hoz sikereket. Aki a mediterrán diéta szerint él, nagyon kevés vöröshúst és cukrot fogyaszt, csínján bánik a tejtermékekkel (sajttal, tejjel, joghurttal), a magokkal, a csokoládéval, a tojással, és mértékkel fogyaszt alkoholt. A diéta szerves része a hal, a csirke, az olívaolaj, a teljes kiőrlésű gabonák, az idényzöldségek, a friss gyümölcsök.
2. A súlyfigyelő diéta
A második helyezett az úgynevezett Weight Watchers diéta lett, aminek segítségével nagyon szép eredményeket lehet elérni a fogyásban, később pedig az álomsúly megtartásában. A WW-diéta minden étel mellé pontszámokat rendel, amit adott élelmiszer fehérje-, szénhidrát-, zsír-, rost-, illetve kalóriatartalma alapján matekoz ki a rendszer. Minél magasabb egy étel pontszáma, annál inkább útját állja a fogyásnak, de ennek ellenére lemondani nem kell róla. A diéta követőjének nincs más dolga, mint egy kalkulátor segítségével kiszámolni, hogy neme, kora, testsúlya, magassága és a leadni kívánt kilók alapján miből mennyit ehet, ám ezen kívül azt fogyaszt, amit csak szeretne.
3. HMR-diéta
Szintén a legjobbak között szerepelt a HMR (Health Management Resources) diéta, amit sok évvel ezelőtt egy viselkedéskutató állított össze. Ez a diéta alacsony kalóriatartalmú fogásokkal “dolgozik”, az étkezéseket gyümölcsökben és zöldségekben gazdag shake-ekkel váltja ki. A program része a rendszeres testmozgás, minimum elvárás a húsz perc séta. A HMR-ételek segítségével nemcsak gyors fogyás érhető el, de egy egészséges életvitel is, aminek része a sok zöldség és gyümölcs, a sovány húsok, az alacsony glikémiás indexű szénhidrátok.
4. DASH-diéta
A DASH-diétát (Dietary Approaches to Stop Hypertension) azért dolgozták ki a szakemberek, hogy segítségével csökkentsék a magas koleszterint és a vérnyomást. Egy olyan hosszú távon is betartható diétával van dolgunk, ami kiradírozza a mindennapokból a zsíros húsokat és tejtermékeket, a cukrot és az olajat, cserébe viszont fogyaszthatunk teljes kiőrlésű gabonákat, sovány húsokat, alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, gyümölcsöket, zöldségeket és sovány fehérjét, kis mennyiségben magokat, halat, baromfit. A diéta a napi nátriumbevitelre nagyon “ügyel”, az nem haladhatja meg a napi 2300 mg-ot.
5. Ornish-diéta
A vegetáriánus diéta Dr. Dean Michael Ornish amerikai professzor nevéhez fűződik, aki valamikor a '90-es évek elején dolgozta ki a nevéhez fűződő diétát. Nemcsak a fogyásban szerette volna támogatni az embereket, de abban is, hogy megőrizzék egészségüket. Az ételeket öt csoportba sorolta, a legegészségesebbek az 1-es minősítést kapták, míg a legegészségtelenebbek az 5-öst, és meghatározta, hogy a szervezetbe bevitt kalóriának csak a tíz százaléka származhat zsírokból. A finomított szénhidrát, az állati eredetű fehérjék és a koffein tiltólistára kerülnek, ellenben a magas rosttartalmú élelmiszerek, az összetett szénhidrátok (pl. a bab) jó pontot kapnak.
Ezeket olvastad már?
Ilyen hatása van a párkapcsolatunkra annak, hogy mit eszünk
Aki már tapasztalta, tudja, egy kiegyensúlyozott párkapcsolat mellett az élet többi területe is könnyebben működik, ugyanakkor ennek fordítottja is igaz.
Czvitkovits Judit5 magyar híresség, aki sokat fogyott az elmúlt időszakban –...
A magyar hírességek közül is sokan küszködtek a plusz kilókkal, de mindent megtettek azért, hogy újra formába lendüljenek. Ha nekik sikerült, akkor neked is fog!
NosaltyÍgy befolyásolja az evőeszköz külseje az ételek ízét – ezért...
Kanál, kés, villa: konyhai eszköztárunk leghasznosabb darabjairól méltatlanul kevés szó esik, pedig komoly hatással vannak arra, hogy miképp érzékeljük az ízeket.
Czvitkovits JuditÍgy hat a lelki (!) egészségünkre a RÁGÁS – ezért...
Bár mindennap “csináljuk”, túl nagy jelentőséget nem tulajdonítunk neki, pedig a rágás lelki (!) egészségünk egyik nagyon fontos mozzanata.
Czvitkovits JuditCímlapkép: Universal Studios