Soha nem üres a tányérod, mégis tartósan fogyhatsz – ez minden vágyad? A Montignac-módszernek köszönhetően ez működhet. De hogyan?
A Montignac-módszer a glikémiás index úttörője. Aki e szerint étkezik, nem eszik kevesebbet, hanem tudatosan válogatja össze az ételeit. A francia kutató az 1980-as évek végén arról írt tanulmányt, hogy nem a kalóriák hizlalnak, hanem az úgynevezett glikémiás indexnek van szerepe a hízásban. A glikémiás index ("GI" vagy "Glyx") annak a mutatója, hogy mennyit emelkedik a vércukorszintünk bizonyos ételek fogyasztása után.
A táplálékokat három csoportba sorolják
Vannak magas, közepes vagy alacsony glikémiás indexű ételek. Magas GI-vel rendelkeznek a rossz szénhidrátok, míg a jó szénhidrátok alacsony indexűek. Minél nagyobb egy étel glikémiás indexe, annál kevesebbet érdemes fogyasztani belőle. Minél alacsonyabb a GI, annál kevesebb inzulint bocsát ki a szervezet, ami pozitív hatással van a zsírégetésre. A diéta alapját az adja, hogy a fehérjedús és a szénhidrátokban gazdag ételeket külön választjuk – így felépítve az étrendünket.
Mely ételeket fogyaszthatjuk, és melyeket nem?
A nagyon jó szénhidrátok 35 alatti GI-vel rendelkeznek, ezek fehérjével és zsírral kombinálhatók kívánság szerint. Ilyen a tojás, a cukkini, a paradicsom, az alma, a szeder, a brokkoli, a sárgarépa, a hús és az avokádó.
A jó szénhidrátok indexe 35-50, ezeket nem szabad zsírral kombinálni. Ilyen a kókusztej, a zabpehely, a teljes kiőrlésű termékek, a lekvár és a mangó. A többszörösen telített zsírsavak (növényi olajok, hal) kivételek, azokat lehet zsírral is kombinálni.
Az 50 feletti glikémiás indexxel rendelkező rossz szénhidrátokat általában nem szabad enni, vagy ha mégis, csak nagyon kicsi mennyiségben engedhetjük meg magunknak. Ilyen a pizza, az ananász, a kukoricapehely, a fehér liszt, az édesség és a kóla.
A Montignac-elv két fázisban épül: az első szakaszban az emberek fogynak, amíg el nem érik a kívánt súlyt - ennek időtartama természetesen mindenkinél más. Itt csak nagyon jó vagy jó szénhidráttartalmú ételeket fogyasztanak.
A második szakasz a testsúly stabilizálásáról és az új étkezési szokások fenntartásáról szól: maga a Montignac-módszer önmagát nem hagyományos étrendnek tekinti, sokkal inkább egy kiegyensúlyozott táplálkozási formának, amelyet a legjobb esetben az egész életen át meg lehet tartani.
A koncepció fenntartható és tartós sikert ígér nekünk a fogyásban. Ha az első szakaszban betartjuk a szigorú szabályokat, akkor a kilók is gyorsan leolvadhatnak.
Ha ezzel a diétával szeretnél fogyni, mielőtt elkezdenéd, konzultálj az orvosoddal!
Ezeket olvastad már?
6 diéta, amit kihagynánk
Tudjuk, hogy diétázni sosem egyszerű. Vannak viszont olyan étrendek, melyekről nem tudjuk elképzelni, hogyan tudják mások több héten keresztül csinálni.
Országh KittiMintaétrend: DASH-diéta
Az USA-ban a 2014-es év legegészségesebb étrendjének kiáltották ki a DASH-étrendet. Lássuk, hogyan illeszthetőek össze a diéta alapelvei és a hazai megszokott ételek!
Szabó AA zsírégető ketogén diéta
Együnk sok zsírt, hogy zsírt égessünk? Ez tényleg működik?
Gyányi Ditta dietetikus