Minden, amit a HPV-ről tudnod kell

Tünetek, szűrés és oltás - minden, amit a humán papilloma vírusról tudni érdemes.

A humán papilloma vírus, azaz a HPV az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség. Bár a HPV fertőzés főleg a nőket veszélyezteti, a férfiak is érintettek, ugyanis jelentős szerepük van a fertőzés továbbadásában és az újrafertőzésben. Dr. Csermely Gyula, a Rózsakert Medical Center szülész-nőgyógyásza segítségével gyűjtöttük össze a legfontosabb tudnivalókat.

dr. Csermely Gyula a Rózsakert Medical Center szülész-nőgyógyásza

Mi mindenért „felelős” a HPV?

A HPV-nek eddig közel 100 altípusát különböztették meg, amelyek magas, alacsony és ismeretlen kockázati kategóriába tartoznak. A vírusok megtámadhatják a bőrt (elváltozások, szemölcsök), a nyelőcsövet, a garatot, a nemi szervek és a végbélnyílás környékét és a nyálkahártyát is. Fontos azonban tudni, hogy önmagában a HPV fertőzöttségtől nem alakul ki automatikusan a méhnyakrák, ehhez egyéb tényezők megléte is szükséges.

Csak kevesen tudják, hogy a fej-nyak régióban kialakuló rosszindulatú elváltozásokért is felelős lehet a vírus: a szájüregi, a garat, nyelv- és gégerákért, ez a szexuális szokásokkal áll összefüggésben.

Olvastad már?

Így rakd össze az egészséges menüdet! Gyakorlati tippek!

„Látható és láthatatlan” jelek

A vírusfertőzés jele lehet a nemi szervek környékén kialakuló szemölcsszerű elváltozás, ez jól látható, de általában jóindulatú. A méhnyakrákot okozó vírus azonban kizárólag csak szűrővizsgálat segítségével mutatható ki. A fertőzés a férfiaknál ritkábban jár látható tünetekkel, ez sajnos elősegíti a fertőzést vagy újrafertőzést.

A modern méhnyakrák-szűrés

A közelmúltban megváltozott, tovább fejlődött a szűrővizsgálat módja, periodikája és életkor szerinti alkalmazása: az új, nagyobb hatásfokú szűrővizsgálat egy citológiavizsgálatból ésegyHPV tesztbőláll. Ez a komplex teszt egyrészt biztonságosabb, mivel99 százalékra emeli a kiszűrt esetek arányát, másrészt ritkább szűrési periódust tesz lehetővé.

A szexuális élet megkezdése után 3 évvel, de legkésőbb 21 évesen kell elkezdeni a már jól ismert citológiaalapú éves szűréssel. Ez továbbra is a jó módszer ennél a korosztálynál, egészen 25 éves korig nem kell a HPV-alapú teszttel kiegészíteni. Ennek az az oka, hogy a 21 és 25 év között nők körében magas, mintegy 30 százalékos az átfertőződöttség aránya, de ezek jelentős többsége magától meggyógyul, és nem igényel teendőt.

25 éves kor felett egész 65 éves korig a citológiaalapú szűrést már ki kell egészíteni a HPV-teszttel, és a jelenlegi ajánlások szerint 3 (az USA-ban 5) évente elvégeztetni.

A kiszűrt esetek kezelése

Ha a pozitív citológiai lelet magas rizikójú HPV-törzzsel társul, első lépésként meg kell vizsgálni a méhszájat. Az esetek többségében ilyenkor valamilyen hámelváltozást lehet látni, melyből mintát veszünk (punch biopszia). Amennyiben a biopszia szövettani eredménye műtétet indokol, érdemes rádiósebészeti eszközzel ún. LOOP konizációt végezni. Ezzel a módszerrel sokkal kisebb a méhszáj csonkolása, mint a hagyományos, késsel végzett műtéteknél. A sebgyógyulás is természetesebb, a méhszáj struktúrája jobban fog közelíteni az eredetihez, valamint a későbbi szülészeti szövődmények, mint például a koraszülés vagy a méhszáj elégtelenség is kevésbé gyakran alakulnak ki.

Védőoltással a HPV ellen

Fontos tudni, hogy a HPV fertőződés megelőzésének egyetlen módja az oltás, az óvszerhasználat sem nyújt biztos védettséget (bár ha már fertőzöttként nemi életet élünk, akkor a kockázat csökkentése érdekében ajánlott óvszert használni).

Az oltóanyag több rákkeltő törzs ellen nyújt védelmet. A teljes oltási program három lépésből áll, a HPV-sorozat második oltását egy hónappal, a harmadikat pedig 6 hónappal az első oltás után ajánlott beadatni. Gyakori tévhit, hogy csak a szexuális élet megkezdése előtt van értelme az oltásnak: az oltóanyag beadása a nemi élet megkezdése előtt, valamint az aktív szexuális életet élő felnőttek esetében egyaránt javasolt.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...