Minden, amit a fogamzásgátlásról tudnod kell

Gumióvszer, tabletta, oltás? Melyik fogamzásgátló módszert válasszuk?

Napjainkban a fogamzásgátló módszerek és lehetőségek sora szinte végtelen, kiigazodni köztük azonban nem könnyű. Számtalan kérdés merülhet fel a legjobb megoldás kiválasztása előtt: milyen módszer a legmegfelelőbb számomra, mennyire biztonságos egyik vagy másik módszer?

Az alábbiakban dr. Horányi Dániellel, a Rózsakert Medical Center szülész-nőgyógyászával gyűjtöttük össze, mit kell tudni az egyes fogamzásgátló módszerekről.

dr. Horányi Dániel szülész-nőgyógyász

1. Gumióvszer

A gumióvszer az egyik legnagyobb biztonságot adó védekezési eszköz, 95%-os hatékonyságú. Nem csak a teherbeesést gátolja, de a nemi úton terjedő betegségek egy részétől is megvéd. Akkor kell felhelyezni, amikor még egyáltalán nem történt meg a behatolás, és semmiképpen sem szabad levenni, majd visszavenni a szex során.

A gumióvszer az egyik legnagyobb biztonságot adó védekezési eszköz...

2. Pesszárium

A latexből vagy szilikonból készült, kerekded vagy ovális alakú, hormonmentes eszköz, melyet a hüvelybe kell helyezni a pesszárium, más néven méhszájsapka. A szexuális együttlét előtt kell a hüvelybe helyezni, és az együttlét után 6-12 órával javasolt eltávolítani, használatát általában kiegészítik valamilyen spermaölő anyaggal, így hatékonysága kb. 95%-os. Fontos tudni, hogy nem nyújt védelmet a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben.

3. Spirál

Az elterjedt tévhittel ellentétben a még nem szült nők számára is megoldás lehet a spirál: a nőgyógyász helyezi fel, egy speciális applikátor segítségével, gyorsan, egyszerűen. Az általában műanyagból készült, T alakú eszközök 99%-os védettséget biztosítanak a teherbeesés ellen, de nem védenek a betegségekkel szemben.

Olvastad már?

5 mondat, amit soha ne mondj a gyerekednek!

4. Implantátum

A bőr alá ültethetői implantátum ösztrogént nem tartalmazó, hormonális alapú fogamzásgátló, aminek legnagyobb előnye, hogy 3 évig folyamatosan 99%-os védettséget biztosít a teherbeesés ellen. Behelyezése egyszerű: egy kb. 4 centi hosszú, 2 mm átmérőjű apró kis csövet kell a felkar belső felébe bőr alá helyezni egy injekciós applikátorral. Bármikor kivehető, egy kis műtétre van szükség, amely pici heget hagy a bőrön.

5. Tabletta

A fogamzásgátló tabletta esetében a bejuttatott hormon akadályozza meg a peteérést. 99%-os védettséget biztosít a teherbeesés ellen, azonban csak rendszeres szedés esetén, valamint az is nagyon fontos, hogy minden nap, közel azonos időpontban szedjük be. A tévhittel ellentétben már nagyon alacsony hormontartalmú típusok is elérhetőek, nem okozva elhízást.

Fogamzásgátló tabletta

6. Oltás

Hatóanyagában nem különbözik a szájon át bevett fogamzásgátlóktól, ennek megfelelően a hatása sem eltérő a hormontartalmú fogamzásgátló oltásnak. 99%-os védettséget biztosít a teherbeesés ellen. Az első adag oltást a ciklus első napján - vagyis a menstruáció kezdetén - a felkar- vagy a farizomba adjuk, az injekciózást negyedévente kell ismételni.

7. Hüvelygyűrű

A nagyjából átlátszó, színtelen hüvelygyűrűt a hüvelybe kell felhelyezni, mint egy tampont. Ösztrogént és progeszteront bocsát ki magából, de a női nemi hormonok nem mennek keresztül a májon, így kevesebb hatóanyag elég a védettség eléréséhez. Az első használat alkalmával a menstruáció első napján kell felhelyezni, 21 napig kell bent maradnia, majd hét napra el kell távolítani, amikor is megvonásos vérzés következik be.

+1. Tapasz

Új lehetőség a fogamzásgátló tapasz, mely átlátszó, alacsony hormontartalmú megoldás. 28 napos (4 hetes) ciklusban alkalmazandó: 3 egymást követő héten heti egy tapaszt kell felhelyezni és a használt tapaszt el kell távolítani. A tapasz a has, a fenék vagy a felkar külső részére helyezhető, olyan helyre, amit a szoros ruházat nem dörzsöl.

Ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy melyik módszer a megfelelő számunkra, mindenképpen konzultáljunk nőgyógyászunkkal!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...