Milyen az igazi bécsi szelet?

Az eredeti kérdés az, hogy mi a különbség a schnitzel és a Wiener schnitzel, magyarán a bécsi szelet és a rántott hús között...Te tudod?

A két elnevezés ugyanis nem pontosan ugyanazt takarja. Rakjuk rendbe a nevek közötti zavart! Melyik készül borjúhúsból, melyik nem? Hogyan készítsd otthon, és miként rendeld az étteremben? Most megtudhatod.

Ezeket olvastad már?

Schnitzel – vagyis rántott

Ez nem más, mint az elkészítési eljárás, tehát: a hús gyengéd puhítása, vagyis klopfolása, majd lisztbe-tojásba-zsemlemorzsába forgatása, végül gyors olajban való kisütése – ez mind, egyben a “schnitzel” jelentése. Az élelmiszer-történészek vitáznak az készítési módszer valós eredetéről, de az osztrákok váltig állítják, hogy ők találták ki ezt a folyamatot, melyet nemzeti kincsként tartanak számon. A legkülönbözőbb éttermek – a luxuskategóriástól a útszéli kiskocsmáig – beillesztik a menüjükbe, és persze a háziasszonyok is serényen alkalmazzák.

A schnitzel legfontosabb védjegyei: a vékonyra klopfolt hús és a vékony, ropogós bunda. Ausztriában legtöbbször áfonyadzsemmel és meleg burgonyasalátával tálalják. A másik nagyon jellemző szervírozási módja, ha a hús zöldségágyon érkezik egy szelet citrom társaságában, amellyel fogyasztás előtt érdemes bespriccelni.

Borjú bécsi osztrák krumplisalátával - a receptért kattints a képre!

Bécsi szelet borjúhúsból

Az igazi Wiener schnitzel borjúhúsból készül, és ezt a nevet az osztrák törvények szerint le is védették. Sajnálatos módon a két elnevezést – schnitzel és wiener schnitzel – az éttermekben világszerte rosszul, egymás szinonimájaként vagy felcserélve használják. Magyarországon is sok helyen bécsi szeletként találjuk az étlapon a sertéshúsból készített rántott húst, ami ugyancsak nagy kedvenc, de mégsem osztrák eredetű. Éppen ezért, ha az étlap külön nem említi, érdemes rákérdezni, vajon milyen húst használnak az elkészítéshez.

Tudtad?

A német schnitzel – vagyis a Schweinesnchnitzel – is hagyományosan sertéskarajból, ugyanilyen eljárással készül.

Ezeket olvastad már?

Panírozz mesterfokon!

Kerek, szögletes, kicsi, nagy, gömbölyű, lapos, rántott….rántott? Gombóc Artúr a csokit, a magyar konyha a rántott ételeket szereti, de nagyon - nézzük, miket ránthatunk ki!

Nosalty

Egy másik Schnitzel, ami nem is az

Hogy még jobban összezavarjuk a sztorit, az Egyesült Államokban, Illionsban 1960-ban “Wienerschnitzel” néven egy főként hot dogot árusító étteremláncot hoztak létre, mely gyalázatosan rossz ételeiről, mint a chilidogról, a burgerekről és a folyékony állagú jégkrémjéről "híres". Nem hogy bécsi szelet, de semmilyen rántott hús nincs az étlapjukon!

viathekitcn

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek