Ennél tovább ne melegíts ételt a mikróban: súlyos egészségügyi veszélyeket rejthet

A mikrózás egészségre gyakorolt hatásáról az elmúlt évtizedekben több tanulmány is született. Egy 2023-as vizsgálat során kiderült, hogy bizonyos edényekben mikrózni az ételt komoly veszélyekkel járhat hosszútávon, sőt, most azt is megtudhatjuk, hány perc kell ahhoz, hogy mikroműanyagok kerüljenek az ételünkbe.

A mikró használata bizonyos esetekben óriási segítség, főleg, ha suliba, munkahelyre viszünk előre elkészített ételt. Azonban nem mindegy, miben melegítjük és hány percig az adott ételt, derült ki egy 2023-as tanulmányból. Súlyos következményei lehetnek ugyanis a mikrózásnak, úgy mint meddőség, Parkinson-kór, de még az újszülött egészségét is befolyásolhatja a testünkbe észrevétlenül kerülő műanyag.

3 perc mikrózás már komoly következményekkel járhat

Az Nebraska-Lincoln Egyetem kutatócsoportja bébiételtartályokkal készített vizsgálatot, melyeket az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) korábban biztonságosnak minősített. A kísérlet során a tartályokat 1000 wattos mikrohullámú sütőbe helyezték, majd 3 percen át melegítettek folyadékokat, amiket laboratóriumban vizsgáltak meg. Az eredmény sokkoló volt, ugyanis kiderült, hogy egy négyzetcentiméternyi műanyagból 4,22 millió mikroműanyag és 2,11 milliárd nanoműanyag részecske szabadult fel. Ez mind az élelmiszerbe került melegítés során.

A vízalapú, illetve a tejtermékek polipropilén vagy polietilén edényekben történő mikrohullámú melegítése eredményezi a legmagasabb mikroműanyag-koncentrációt 

– állapították meg a kutatók.

A műanyag ételekbe oldódása ismert jelenség, mely a hűtés és szobahőmérsékleten való tárolás során is végbemegy, de jóval kisebb mértékben.

A mikroműanyagokról már világszerte egyre több kutatás számol be, ahogy arról is tudunk, hogy nemcsak a környezetben találhatók meg ezek a parányi részecskék, hanem az állati és az emberi szervezetben is

– írta a Körkös.hu portál a kutatást elemezve.

A legszomorúbb, hogy az anyatejben és a csecsemők első székletében is kimutattak már mikroműanyagot.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...