Ha megfelelően tápláljuk testünket a szükséges tápanyagokkal ebédidőben, az segít fenntartani az energiát a nap hátralévő részében. És ez még nem minden: ha odafigyelünk az ebéd helyes elfogyasztására, azzal elébe mehetünk a túlevésnek, sőt az egészségtelen nassolásnak is. De vajon az is számít, hogy mikor esszük meg az ebédünket? És egyáltalán: van rá optimális időpont? Érdemes mindennap egy fix ebédidőhöz ragaszkodni? Nézzük!
Mi az ideális időpont?
Az ebéd időzítésével kapcsolatban a legfontosabb szempont a saját időbeosztásunk és napi rutinunk. Ennek meghatározásánál figyelembe kell vennünk a saját szükségleteinket, valamint az alvás-ébrenlét ciklusunkat is – mondta el Lena Bakovic, MS, RDN, CNSC, a Top Nutrition Coaching regisztrált dietetikusa. Ha például reggel 7 órakor ébredünk, majd 8-kor megreggelizünk, akkor körülbelül 1 körül, vagyis 4-5 óra múltán érzünk majd éhséget.
Lehet túl korán vagy túl későn ebédelni?
A válasz röviden: igen.
Ha túl korán vagy túl későn ebédelünk, elszalaszthatjuk az egészségügyi előnyöket, amiket az ebédelés nyújt, például ami az energiaszintünket vagy a mentális fókuszt illeti.
Ha túl hamar fogyasztjuk el a nap második fő étkezését, akkor délutánra már farkaséhesek lehetünk, így egészségtelen nassolnivalókhoz nyúlunk majd a délután folyamán. Amennyiben azért ebédelünk hamar, mert a reggeli után nem sokkal már éhesek vagyunk, akkor érdemes átgondolni, milyen tápanyagokat viszünk be az első étkezéssel. Érdemes sok fehérjét fogyasztani, de egészséges zsírokat és lassan felszívódó szénhidrátokat is jó ötlet beépíteni.
Ha pedig későn, a vacsoraidőhöz közel ebédelünk, az ahhoz vezethet, hogy kihagyjuk a vacsorát, és így késő este éhezünk meg. Ilyenkor pedig jön a sóvárgás a sós és/vagy cukros, alacsony tápértékű ételek iránt. Pedig a késő esti nassolás már nem jó ötlet, hiszen megzavarhatja a cirkadián ritmust – ez pedig a test éhség- és jóllakottság-érzékelésére is kihat.
Érdemes mindennap ugyanakkor ebédelni?
Ez pedig elvezet a végső kérdéshez: jobb mindennap pontosan ugyanabban az időpontban ebédelni? A rövid válasz itt is az, hogy igen.
Ahogyan az alvás-ébrenlét ciklusunk következetes betartása fontos ahhoz, hogy a testünk napi szinten egyensúlyban legyen, úgy az étkezéseinkről is hasonlóképp kell gondolkodnunk. Ezért előnyös, ha minden egyes nap körülbelül ugyanabban az időpontban ebédelünk. Ezáltal ez az éhség- és jóllakottságérzet rendszeres kiváltása szinkronizálódik az alvás-ébrenlét ciklusunkkal.
Persze azért ha fél órát vagy akár egy-két órát eltérünk a megszokott időtől, ne aggódjunk, a rendszer még ennyitől nem fog felborulni. Amíg a legtöbb nap körülbelül tudunk erre figyelni, élvezhetjük a rendszeresség cirkadián ritmusra és anyagcserére gyakorolt előnyeit.
Még több az egészségről: