Mik azok a tumormarkerek? Vajon tényleg kimutatják, ha rákos vagyok?

A daganatos megbetegedések a világon és hazánkban is a vezető megbetegedések és halálokok közé tartoznak. Lássuk, hogy a tumormarkerek segítenek-e a felismerésben!

Mindenki retteg attól, hogy egyszer rákot diagnosztizálnak nála. Tudjuk, hogy a betegség korai felismerése életet menthet. Az ún. tumormarkerekkel vajon tényleg korán diagnosztizálhatók a daganatos megbetegedések?

A kérdést dr. Dohán Orsolya klinikai onkológus, a Rózsakert Medical Center orvosa most megválaszolja.

dr. Dohán Orsolya klinikai onkológus, a Rózsakert Medical Center orvosa

Mi a tumormarker?

A tumormarkerek olyan anyagok - általában fehérjék - melyek a daganatos betegségben szenvedők véráramában és/vagy testnedveiben emelkedett mennyiségben vannak jelen, de kismértékben az egészséges szervezetben is megtalálhatók. Ezek szintjét az életkor, a nem, a dohányzás és a szervezetben lévő gyulladások is befolyásolják. A tumormarkerek vizsgálata vérvétellel történik. A referenciaértékek feletti és alatti értékek is utalhatnak a daganatra, de nem minden esetben áll rák az eltérő értékek háttérben.

Mikor szükséges vizsgálni?

Tumormarker-vizsgálatot elsősorban a már diagnosztizált rákbetegség esetén alkalmazzák, segítségével becsülhető a daganat agresszivitása, kiterjedése. Ha értéke a terápia alatt csökken, az a kezelés hatásosságát mutatja. A kontrollban is fontos szerepe van, ilyenkor a hirtelen megemelkedett értékek a daganat kiújulására, áttétképződésre utalhatnak. A orvos akkor is elrendelheti a vizsgálatot, ha a beteg panaszai és tünetei, egyéni- és családi kórelőzménye miatt felmerül a rák gyanúja.

Házi falafel

A falafel is egy olyan étel, amihez nem szívesen állunk neki otthon, hogy elkészítsük, mert többnyire tartunk tőle, hogy biztos rettentően nehéz. Pedig a következő recept alapján ...

Brokkolis sós pite

Ezt a receptet azoknak ajánlom, akik szeretik a különleges, húsmentes ételeket. Bármilyen zöldséggel vagy akár hallal vagy csíkozott (előfőzött) csirkemellel is nagyon finom.

Alkalmas a rák diagnózisára?

A vérből történő tumormarker vizsgálat eredményei önmagukban nem alkalmasak diagnózisra. Negatív lelet esetén sem zárható ki teljes mértékben a rosszindulatú daganat, és a megnövekedett szint is utalhat más betegségekre, fertőzésekre a daganaton kívül. Ha az eredmények eltérő szintet mutatnak, a pontos diagnózis felállításához képalkotó vizsgálatokra, biopsziára, fizikális vizsgálatokra lehet szükség.

A legismertebb tumormarkerek

  • A PSA az egyik legismertebb tumormarker. Ennek fontos szerepe van a prosztatarák-szűrésben, amely során a PSA szint mérés mellett teljes urológiai- és vizeletvizsgálatot is végeznek. Mérésének értékelése tapasztalatot igényel, hiszen a nem daganatos egyszerű prosztatanagyobbodás is járhat emelkedett PSA értékkel.
  • A Carcino-embrionális antigén (CEA) megemelkedett szintje több betegséget jelezhet, leggyakrabban a vastagbélrák esetén mutatható ki, de sokszor dohányosoknál is jelentkezik és májzsugorra is utalhat.
  • A carcinoma antigén 125 (CA 12) általában magasabb koncentrációban van jelen a petefészekrákos betegek szervezetében, már a betegség korai stádiumban is, de emelkedett lehet bármilyen kismedencei (nem daganatos!) gyulladásos betegségekben is.
  • A carcinoma antigén 19-9 (CA 19-9) a hasnyálmirigyrák felismerését és követését segíti. Máj- és epeúti betegségek is okozhatják a megnövekedett koncentrációját.
  • A carcinoma antigén 15-3 (CA 15-3) az emlőrák tumormarkere. A magas CA 15-3 érték mögött nagy valószínűséggel emlőrák áll, de a teljes diagnózishoz mammográfiai vizsgálat is szükséges.
  • A Szöveti polipeptid antigén (TPA) több daganatos betegséget jelezhet, de terhesség, diabétesz és gyulladásos betegségek esetén is megnőhet a szintje.

A tumormarkerek tehát önmagukban nem képesek kimutatni a rákot. Vizsgálatuk egyéni- és családi pozitív kórelőzmény és panasz esetén ajánlott. A rákbetegségek megelőzése és a korai diagnózis érdekében érdemes folyamatosan részt venni speciális szűrővizsgálatokon. Ha bizonytalan vagy, hogy milyen életkorban, milyen szűréssel kapcsolatban ajánlott felkeresni az orvost, olvasd el korábbi cikkünket a témában.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...