"Biztosan már megint front van, fáj a fejem."..."Elfelejtettem ma eleget inni, mindjárt szétrobban a fejem."..."Hasogat a fájdalom, jaj, csak migrénem ne legyen!" - Ilyen és ehhez hasonló mondatok szinte már mindenkinek elhagyták a száját. A fejfájás népbetegségnek számít, Magyarországon körülbelül egymillió ember küzd valamelyik típusával.
Bár a Nemzetközi Fejfájás Társaság több mint 150 csoportba sorolja a fejfájástípusokat, és okaik, tüneteik, valamint kezelési módjaik nagyon szerteágazóak, dr. Bodnár Eszter, a Rózsakert Medical Center belgyógyász szakorvosa és fejfájás-specialistája szerint kezelhetetlen fejfájás nincs, csak türelmetlen orvos. Ezúttal az ő segítségével gyűjtöttük össze a hasznos tudnivalókat a sokakat érintő fejfájástípussal, a migrénnel kapcsolatban.
1. A migrén tünetei
A migrén az ún. elsődleges fejfájások csoportjába tartozik, ami azt jelenti, hogy maga a fejfájás a betegség. A migrén a fennálló esetek 2/3 részében nőket érint. A tévhittel ellentétben – mi szerint, ha valakinek mindkét oldalon fáj a feje, nem lehet migrénje – az igazság az, hogy közel háromnegyed része féloldalas. A jellegzetes éles, lüktető fájdalmat az erek görcsös összehúzódása, majd tágulása okozza.
Tünetei:
- éles, erős, lüktető fájdalom
- fény- és hangérzékenység, hányinger, hányás, zsibbadás kísérő tünetként
- a fájdalom fizikai terhelésre fokozódhat
- lefolyása 4-72 óra lehet.
2. Típusai és a kiváltó tényezők
Két fő típusát különböztetjük meg:
- Migrén aura nélkül: ebben az esetben legalább 5 rohamnak kell megtörténnie ahhoz, hogy aura nélküli migrénről beszélhessünk. A következő kritériumok közül legalább kettőnek a megléte szükséges: féloldalas, pulzáló, közepes vagy erős fájdalom, fizikai aktivitás vagy annak kerülése váltja ki, illetve következő kritériumok közül legalább egynek a megléte szükséges: hányinger vagy hányás, fény vagy hangérzékenység.
- Migrén aurával: ebben az esetben legalább 2 rohamnak kell megtörténnie ahhoz, hogy aurával járó migrénről beszélhessünk.Az átmeneti aura tünetek közé tartozik a látáskiesés, villanó fények, féloldali zsibbadás, szédülés.
Kiváltó tényezők lehetnek: mozgáshiány, stressz, rendszertelen táplálkozás, alvászavarok, dohányzás, hormonális változások (pl. menstruáció, fogamzásgátlók szedése, időjárási frontok, légnyomásváltozás, nyaki gerinc merevsége, túl sok ülőmunka, különböző ételek fogyasztása (pl. sajt, bor, csokoládé), genetikai tényezők.
Olvastad már?
13+1 csodás süti, ha nem fogyasztasz glutént és tejet
3. A migrén kezelése: életmódváltás+/gyógyszeres kezelés
Amennyiben első lépésként életmódbeli változtatásra van szükség, az alábbi lépések megtételére lehet szükség:
- alvászavarok rendezése, alvásidő 8-9 órára való növelése (amennyiben ez nem adott),
- megfelelő folyadékfogyasztás,
- a minimum heti háromszor 30 percnyi kardió jellegű testmozgás,
- stressz szintjének csökkentése,
- dohányzás elhagyása,
- rendszeres étkezés.
A migrén a korszerű ajánlások szerint az ún. triptán-gyógyszercsoportba tartozó készítményekkel kezelhető. Ezek a típusú gyógyszerek az agyban kialakuló változásokat blokkolják, megelőzve a hosszabb távú következményeket. Ha ez nem történik meg, a migrén krónikussá válhat, havonta akár 15-nél többször is ismétlődhet.
Havi négy vagy annál kevesebb migrén esetén a rohamkezelés a megoldás: ez migrénspecifikus gyógyszer, esetleg mellé nem szteroidos gyulladáscsökkentő szedését jelenti. Amennyiben havi négynél több migrénes fejfájás jelentkezik, már a rohamok megelőzésére (életmódváltás, vitaminok rendszeres szedése segítségével) kell törekedni. Ezen túl egyes esetekben több gyógyszercsoport alkalmazása is szóba jöhet: egyes vérnyomáscsökkentők, antidepresszánsok vagy egyes epilepsziaellenes szereket is alkalmazhatunk. Ezeket a megelőző gyógyszereket havi több migrén esetében minden nap szedni kell az előforduló migrénes rohamok csökkentése érdekében.
Fontos, hogy fejfájásos panaszunkkal specialistához forduljunk, hiszen egy háziorvos nem biztos, hogy minden esetben tud érdemben segíteni. A vizsgálatokra mindig szánjunk elég időt, egy helyes diagnózis majd egy későbbi terápia sikere múlhat azon, hogy jó kapcsolat alakuljon ki a páciens és orvosa között. A fejfájás okának feltárása és kezelése gyakran csapatmunka, pl. ha a nyaki gerinc merevsége a probléma, akkor kiropraktőr vagy masszőr, fogászati probléma esetén fogorvos tud segíteni.
Következő cikkünkben a tenziós és a cluster fejfájást és kezelésüket ismertetjük majd a szakorvos segítségével.
Ezek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Tudj meg mindent a refluxról!
Hazánkban minden 10. embert érintő betegség, amelynek tünetei sajnos nem mindig egyértelműen beazonosíthatóak. Ismerjük meg a refluxbetegséget!
Rózsakert Medical CenterGyomortükrözés - a vizsgálat, amitől mindenki tart. Feleslegesen.
Vannak azok az esetek, amikor már csak a testünkbe nézve állapíthatóak meg egyes betegségek. Ezektől a vizsgálatoktól mindenki tart, feleslegesen.
Rózsakert Medical CenterGyakran fáj a hasad, görcsölsz? Lehet, hogy IBS-ed van!
Sokan küzdenek hazánkban rendszeres hasi fájdalommal, görcsökkel, amelyek látszólag ok nélkül jelennek meg. Érdemes utánajárni a problémának, lehet, hogy IBS áll a háttérben!
Rózsakert Medical Center7+1 leggyakoribb fogápolási tévhit
Te is csak az utolsó pillanatban keresed fel a fogorvost? Csak félévente cseréled a fogkefédet? A fogorvos véleménye a leggyakoribb fogápolási tévhitekről.
Rózsakert Medical Center