Nagyon jól tud esni, amikor kinyitjuk a hűtő ajtaját, és az tele van. Ilyenkor általában már előre tudjuk, hogy mit fogunk főzni a héten, és akkor is mindig van mihez nyúlni, ha csak egy kis nassolnivalóra vágyunk. Végülis, gondolhatjuk: az a hűtő dolga, hogy mindent frissen tartson addig, amíg fel nem használjuk azt. Vagy mégsem így lenne?
Nézzük, miért okoz több problémát egy túltöltött hűtő, mint egy félig üres!
Nem megfelelő légáramlás
A hűtőszekrények úgy működnek, hogy hideg levegőt keringenek, így az egész hűtőben egyenletes hőmérsékletet tud fennmaradni. Viszont ha a hűtő teljesen tele van, a levegő nem tud megfelelően keringeni. Ez azt jelenti, hogy az egyes részei hidegebbek lehetnek, mint mások, ami egyenetlen hűtést eredményez. Így némelyik élelmiszer nem tud olyan sokáig friss maradni, mint arra számítanánk, és hamarabb meg is romolhat.
Rosszat tesz az alkatrészeknek
A hűtő túlterhelése nem csak az ételekre van hatással, hanem magára a készülékre is. Ha túl sok dolgot zsúfolunk a hűtőbe, a kompresszornak erején felül kell teljesítenie, hogy fenntartsa a kívánt hőmérsékletet.
Emiatt fokozottan kophatnak az alkatrészek, így rövidebb lehet a gép élettartama is.
Csökkenő energiahatékonyság
Egy túlterhelt hűtőszekrény igazi energiavámpír tud lenni. Ilyen állapotban ugyanis több áramot fogyaszt, hogy mindent hűvösen tartson, a kompresszor gyakrabban működik, így a hűtő összességében több energiát használ fel a hőmérséklet fenntartásához. Ez pedig nemcsak a villanyszámlának rossz, hanem a környezetnek is.
Mi az ideális?
Szóval, mikor van túlságosan tele a hűtő? Nos, ideális esetben a hűtőszekrénynek körülbelül háromnegyedig kellene telítettnek lennie. Ez utat enged a megfelelő légáramlásnak, csökkenti a készülék terhelését és biztosítja az energiahatékonyságot.
Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen: