Miért van lyuk a kuglóf közepén? A kérdés bizonyára már sokunkban megfogalmazódott. A magyarázat egyszerű: hogy átsüljön a kalács! A kuglóf varázsát a kerek, jellegzetes bordás falú forma mellett, a közepén a csonkakúp alakú lyuk adja, szinte már a látványától is jól lakunk. Lehet mazsolás, kakaós, csokimázzal bevont, mandulával szórt, meggyes, túrós – az ízének, csak a kreativitásunk szabhat határt. A kuglóf mindig hagyja magát megújítani, próbáljunk ki minél több receptet!
Honnan indultunk?
Minden a kenyérrel kezdődött. Mint legértékesebb élelmiszerünkből, a mindennapok kenyeréből egyre többféle sült tészta készült hazánkban. Így jelent meg a kelt kalács, amely több helyen ma is csak formájában különbözik a kenyértől. Hamar elterjedt a kelesztett, édes változat is és a különböző fonatú kalácskenyerek. A 19. századtól pedig az élesztő csatlakozott a csodálatosan gazdag kelt tészták világához, töltött kalácsokhoz, buktákhoz és diós rudakhoz.
Számos variáció létezik már, sőt magunk is elkészíthetjük saját kuglófunkat, kedvenc hozzávalóinkkal felturbózva az alapreceptet. Csokoládédarabokkal, aszalt gyümölcsökkel, dióval, mákkal vagy túróval is izgalmassá tehetjük a kelt tésztánkat.
Ezúttal egy kakaós változatot készítünk oly módon, hogy a kuglófunk két színben pompázik majd.
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 10 dkg porcukor
- 4 tojássárgája
- csipet só
- 4 dl tej
- 2 dkg élesztő
- 10 dkg vaj
- 1 cs vaníliás cukor
- 3-4 ek kakaópor
Elkészítés:
- Morzsoljunk el 2 dkg élesztőt 1,5 dl langyos, kicsit cukrozott tejben. Fontos, hogy langyos legyen a tej, így szépen és gyorsan felfut az élesztőnk. Takarjuk le a tálat konyharuhával, és tegyük félre negyed órára.
- Addig szétválasztunk 4 tojást, melyek sárgáját 10 dkg olvasztott vajjal vagy margarinnal, 10 dkg cukorral és 1 csomag vaníliás cukorral habosra verünk. Hozzáadjuk a felfutott élesztőt, és lassan adagolva az 50 dkg lisztet, lágy kelt tésztává gyúrjuk. Közben legyen a kezünk közelében 2-2,5 dl langyos tej. Annyit használjunk csak fel, hogy lazítsuk a tésztát, és a végén puha, de ruganyos állagú legyen.
- Ekkor kettéválasztjuk a tésztát, egyik felébe 3 púpos evőkanál cukrozatlan kakaóport gyúrunk, s ha kell, kevés tej hozzáadásával lágyítunk rajta. Most a két cipó mehet kelni 20 percet.
- Alaposan kikenjük a kuglófformát vajjal, és a kissé már hólyagosra kelt tésztát – amelyiket szeretnénk – körbe beleengedjük a formába. Majd jöhet rá a másik fele. Letakarjuk, és kelni hagyjuk még 40 percet. Figyeljünk, hogy huzatmentes, langyos-meleg helyre tegyük.
- Ha szépen feljött a tészta a forma pereméig, mehet az előmelegített sütőbe fél órára. Mérsékeljük a hőmérsékletet 5-10 perc után 160-170 fokra, hogy ne égjen meg a tészta. Kivételkor végezzünk tűpróbát, és hagyjuk a formában kissé hűlni a kuglófunkat.
Kelt tészták családja
A kuglóf Elzász vidékéről német hatásra csatlakozott a kelt tészták népesedő családjához, ahol Kougloupf néven ismerik. Persze a francia vidéktől egészen Ausztriáig mindenki magáénak vallja a kezdetben kizárólag kelt tésztából készült süteményt. Manapság a sütőporos változat is ismert, ahol a kelesztési idővel rövidül az elkészítés.
Miért is lyukas?A kuglóf karakterét adó lyukas formának, melyet régen többnyire cserépből készítettek, fontos funkciója van. Nagy mennyiségű tészta egyben sütésekor ugyanis felmerülhet a probléma, hogy a tészta belseje nem sül át. A tészta közepét keresztbe szelő lyuk viszont segít abban, hogy ne maradjon sehol se nyers a tésztánk, valamint a külső és belső felületén egyaránt ropogós és sült barna legyen. A sütőforma pedig végigvezeti a hőt a belső karikán is, segítve a hőelosztást. Az eredmény egy magas falú kalács, melyet, ha a sütés után a formából kifordítunk, láthatóvá válik közepén a kürtő, ahonnan feltör a gőz, mint a vulkánból. Csodálatos párák, illatok távoznak, s a látvánnyal együtt megágyaznak az ízlelésnek. Az elzászi kuglófnak egyik hagyományos fajtája a mazsolás változat, amelyet csokival vonnak be vagy mandulával szórnak meg.