A konyhánkban használt eszközök, a munkapult, a sütő, a mosogató, a padló tisztán tartása csak egyik része a konyhai higiéniának. Nagyon fontos az ott tevékenykedő emberek személyes higiéniája is.
Ételeink szennyeződésének elkerülése és egészségünk védelme érdekében ezekre ügyeljünk konyhai sütés-főzés előtt, után és közben is:
- A konyhába érkezés szappanos kézmosással kezdődik, ez mindenki számára természetes. De! Ne csak a munka kezdete előtt gondoljunk erre! Mosdóhasználat nyers hússal, hallal, tojással vagy mosatlan zöldséggel és gyümölccsel történt kontaktust követően is ajánlott. Ha a szemetest vagy a belekerülő hulladékot fogtuk meg, esetleg orrot fújtunk, szintén javasolt az ismételt kézmosás.
- Az ékszereket - mint karkötő és gyűrű - vegyük le munka előtt, hiszen ezek is szennyezettek lehetnek, és esetleg rájuk ragadhat egy nemkívánatos ételdarab.
- Ha kezünkön sérülés van, ragasszuk le feltétlenül friss sebtapasszal.
- Körmeink is legyenek tiszták.
- A hosszú hajat fogjuk össze vagy tűzzük el.
- Régi szabály, de igaz: ne tüsszentsünk vagy köhögjünk élelmiszerek közvetlen közelében, illetve azokra.
- Kóstoláshoz használjunk külön kanalat, amelyet utána mosogatógépbe teszünk vagy elöblítünk.
- Főzéskor ajánlatos csak a konyhában használatos kötényt viselni, ez egyidőben megvédi ruházatunkat a szennyeződésektől, de visszafelé is működik: a ruhánkon lévő szennyeződések sem érnek az ételeinkhez. A kötényt használat után cseréljük, mossuk, legyen váltókötényünk.
- Gyermekeinknek is tanítsuk meg az alapvető higiéniai szabályokat, és szoktassuk őket ezek betartásához.
- Házi kedvenceinket lehetőleg tartsuk távol a konyhától. Simogatás, etetés után feltétlenül mossunk kezet. Edényeiket külön szivaccsal és ne a konyhai mosogatóban tisztítsuk. (x)
Keress most kötényeket a Jófogáson, vagy szerezz be Te is egy zsozsós kötényt!