A táplálkozási szakértők szerint napi 10 grammig egy egészséges embereknek nem okoz problémát a só, persze a szükségletet befolyásolja a testsúly, a levegő hőmérséklete, páratartalma és egyes betegségek is. Amikor nagy a meleg, és többet izzadunk, akkor több sóra van szüksége a szervezetünknek, mint egyébként. Gyomorrontás esetén is figyelni kell a megfelelő mennyiségű sóbevitelre, azaz kicsit növelni kell!
Sóból is megárt a sok
A só majdnem 100 százalékban NaCl (nátrium-klorid), kis mennyiségben további ásványok is előfordulnak benne. A konyhasóban lévő kb. 40% nátriumnak fontos a szerepe a szervezet vízháztartásának egyensúlyban tartásában. Amikor kevés sós ételt fogyasztunk, akkor automatikusan lecsökken szervezetünkben a sókiválasztás, ha viszont túl nagy mennyiségben kerül a szervezetbe, akkor a verejtékkel is nagyobb mennyiségű só távozik. A túlzottan sós táplálkozástól – egyéni érzékenység és vesebetegség esetén – ödémák képződésével és szív- és érrendszeri károsodással is számolni lehet. Kozmetikai szempontból is hátrányos a túlzottan sós étrend. A túl sok verejtékkel kiválasztódó nagy mennyiségű só kimarhatja a bőrt.
Minden természetes élelmiszerben található valamennyi nátrium-klorid. Az élelmiszer-ipari manipulációk során nagy mennyiségű só kerül az ételekbe, a só ugyanis remekül konzervál, és a sóval megetetett állatok vizes húsa is jobban értékesíthető. A sós csipszeket, magokat, vajas süteményeket a fogyasztás ösztönzésére találták ki, mert utána a normálisnál jóval több folyadékot kíván a szervezet, tehát az üdítőket is el lehet adni.
Hogyan csökkenthetjük a sófogyasztást?
- Kevesebb sóhasználat mellett is ízes lesz az étel, ha különféle természetes zöld és szárított fűszert is használunk.
- A konzerv, kész ételek helyett részesítsük előnyben a friss, saját készítésű ételeket, ahol a só mennyiségét befolyásolni tudjuk.
- A párolás, a fóliában sütés során kevesebbsó felhasználásával is élvezhető marad az ételek egyéni íze.
- A sós ropogtatnivalók helyett rágcsáljunk inkább friss zöldségeket, gyümölcsöt. Ezek biztos, hogy előnyünkre válnak.
- Jódszegény területen élünk. A jódozott só fogyasztását a pajzsmirigy egészséges működése miatt is hasznosnak tartják az orvosok. Aki viszont pajzsmirigy-problémával küszködik, s emiatt már gyógyszert szed (tiroxin), annak viszont a jódozott só nem ajánlott! Só vásárlásakor figyeljünk a minőségre!
És ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Elszomorító dolgok derültek ki a himalájai sóról
A mutatós és drágább rózsaszín sóról sokan hiszik azt, hogy egészségesebb, mint jódozott, asztali rokona. Íme a szomorú igazság.
NosaltyMegdöbbentő, hogy ebbe halunk bele a legtöbben
A The Lancet című brit tudományos lap tanulmánya szerint világviszonylatban a halálozások 20%-a a helytelen táplálkozásra vezethető vissza.
NosaltyTe is szeretsz közös tálból tunkolni? Lehet, hogy ezek után...
Azután is belemártod a chipszet a közös szószos tálba, hogy beleharaptál? Biztos, hogy olyan jó ötlet ez?
Petrás Gabriella13 étel, amit ne egyél, ha elmúltál 40
40 felett már tényleg nincsenek kifogások, ideje odafigyelned az egészségedre.
Bodon Judit dietetikus