A cigarettát lerakni nem éppen egyszerű, azonban nagyon kifizetődő, hiszen rengeteg súlyos betegséget megelőzhetünk vele. Most összeszedtük – motiváció gyanánt – , mennyi pozitív hatásra számíthatsz, miután elszívtad az utolsó cigit.
1. nap után
12 óra után elkezdődik a felesleges szén-monoxidkitisztulása, a test szén-monoxid-szintje normalizálódik, és oxigénszintje emelkedni kezd. Egyetlen egy nap után csökkenni kezd a vérnyomás, ezzel együtt pedig a szívroham kockázata is.
2. nap után
Köztudott, hogy a cigaretta károsítja az illat- és ízérzékelésért felelős idegeket. 2 nap után azonban ezek regenerálódni kezdenek, és élénkül az ízekés szagok/illatok érzékelése.
3. nap után
Az utolsó cigi utáni harmadik napon a nikotinszint kimerül a testből. Ilyenkor sokan elvonási tüneteket észlelhetnek: többek között fejfájást, hangulatingadozást, ingerlékenységet, és persze cigaretta utáni vágyat. Érdemes ezért a harmadik napon elfoglalni magunkat, beiktatni egy kis testmozgást, hogy elvonjuk a figyelmünket a cigiről.
2. hét után
14 nap után kezdenek teljesen elmúlni a nikotin utáni sóvárgás tünetei.
30. nap után
Ha sikerül 1 hónapot kibírnod cigaretta nélkül, akkor a tüdőfunkciód javulni kezd, és egyre kevesebbszer tapasztalhatsz légszomjat és köhögést. Az állóképesség a tüdő javulásával növekszik, és könnyebbé válik például a futás és az ugrálás is.
9 hónappal később
Ennyi idő elteltével a tüdőd jelentős részben regenerálódott. Ennek köszönhetően ritkábbá válnak a légúti- és tüdőfertőzések, mivel a gyógyult szerv hatékonyabban képes védekezni ezek ellen.
1 év után
Hihetetlen, de csupán egy év után felére csökken a szívbetegségek, különösen a koszorúér-betegség kockázata. A bőr és a körmök állapota is jelentősen javul.
5 év után
Ennyi évvel a leszokás után az artériák kitisztulnak, és visszanyerik a rugalmasságukat. Csökken a vérrögök és a stroke kialakulásának kockázata.
10 év elteltével
Eddigre a tüdőrák kockázata a felére csökken az aktív időszakhoz képest. Emellett a száj-, torok- vagy hasnyálmirigyrák kialakulásának valószínűsége is csökken.
15 év eltelte után
A szívkoszorúér-betegség, valamint a hasnyálmirigyrák kialakulásának esélye megegyezik egy soha nem dohányzóéval 15 évvel a leszokás után.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Vajon e-cigizni sem szabad a koronavírus-járvány ideje alatt?
Azt már tudjuk, hogy a sima cigi egyáltalán nem ajánlott, főleg a vírus idején, de mi a helyzet az e-cigarettákkal?
Nosalty8 szokás, amivel megelőzheted a rákot
Nem lehet elég sokszor elmondani, hogy mennyi mindent tehetünk annak érdekében, hogy megelőzzük a daganatos betegségek kialakulását. Olvass figyelmesen!
Bodon Judit dietetikusHalállal is végződhet a disznóvágás, ha nem figyelsz oda!
A disznóvágás sok finomsággal jár, de akár ételmérgezést is kaphatunk, ha nem vagyunk elég körültekintőek. A sertéspestis miatt nem árt még jobban vigyázni!
Fenes GábrielEmésztés: kiderült, miért olyan fontos rá figyelni a koronavírus elleni...
A bélben élő baktériumok egyensúlya is befolyásolja, hogyan reagál az immunrendszerünk a betegségre, ezért ideje (jól) táplálnunk őket.
admin