Az egész nyaram úgy telt, hogy ritkán ettem húst. Nem volt szándékos döntés, már csak azért sem, mert egyébként imádom a marhasültet, és egy jó pörköltnek sem tudnék ellenállni. Lehet a meleg időjárás tett be, vagy a hús okozta telítettségérzetet akartam elkerülni, mindenesetre úgy döntöttem, hogy ha már így alakult, akkor szeptembertől egy hosszabb kihívást vállalok: áttérek a NÖVÉNYI ÉTRENDRE!
Eleinte hezitáltam, hogy talán túl nagy falat lesz nekem ez a projekt, és egy NÖVÉNYI HÉTFŐ is elég lehet ahhoz, hogy tegyek az egészségemért és a környezetemért, de szeretem a kihívásokat, ezért vágok bele a nagyobb feladatba.
NÖVÉNYI HÉTFŐ - csatlakozz te is!
Heti egy nap hús nélkül nem csak neked, de a bolygónknak is jót tesz. Hétfőnként csatlakozz a Nosalty szerkesztőségéhez, és válts te is növényi életmódra!
A növényi alapú étrend lényege, hogy nem eszünk semmilyen állati eredetű ételt, tehát nemcsak húst, hanem halat, tojást és tejtermékeket sem. A vegánságnak számos előnye van, például jót tesz a bolygónknak, és csökkenti egyes krónikus betegségek kockázatát. Engem amellett, hogy szeretnék egészségesen élni és egy picit fogyni, a kíváncsiság is hajt. Szeretném megtudni, mit vált ki belőlem a hús- és a tejtermékek elhagyása, és hova jutok körülbelül másfél hónap alatt az egész folyamattal.
Mit fogok enni?
Az egész kihívást érdemes egy bevásárlással kezdeni, én is ezzel indítottam. Az élelmiszerek beszerzése nem egyszerű feladat, hiszen oda kell figyelni arra, hogy azok ne tartalmazzanak tejszármazékot, vagy mondjuk mézet.Annyira megengedő voltam magammal, hogy a „tejet és tojást felhasználó üzemben készült” felirattal ellátott termékeket még megvásároltam. Mivel se húst, se sajtot nem ehetek, ezért a következő élelmiszerek jöhetnek számításba:
- zöldségek: burgonya, brokkoli, karfiol, répa
- gyümölcsök:alma, banán, körte
- hüvelyesek: csicseriborsó, bab, lencse, borsó
- gabonafélék: bulgur, rizs, köles, zab
- salátafélék: fejes saláta, salátakeverékek, spenót (próbálom kerülni a műanyag csomagolást)
- olajos magvak: mogyoró, pisztácia, kesudió, dió
- különböző vegán termékek: vegán sajtféleségek, ~kolbász
Néhány receptet már gyűjtöttem így az elején, amik egy kicsit irányt mutathatnak a bevásárlásoknál:
Mik lesznek a nehézségek?
A vegánság rengeteg lemondással jár (nekem legalábbis :), éppen ezért nem árt néhány dologra odafigyelni, ha kipróbálnánk a növényi étrendet. Fontos figyelmet fordítani a fehérjék, zsírok megfelelő mennyiségű és minőségű bevitelére. Én ezt eddig hússal és sajtokkal oldottam meg, most jöhet a tofu és a különböző olajos magvak fogyasztása napi szinten.
A legnehezebb a tejtermékekről való lemondás lesz, mivel arra már korábban rájöttem, hogy akár két hétig is bírom hús nélkül, de imádom a finom francia sajtokat, és a vajat sem vetem meg a főzésnél. Szerencsére, a boltokban már kaphatóak vegán margarinok, amiket kenyérre kenve, de akár sütikben is fogyaszthatok.
TIPP:
A Flora margarin tejmentes, így tökéletesen beilleszthető a növényi alapú illetve a tejfehérje-allergia és a laktóz-intolerancia étrendjeibe is. Zsírtartalmának 71%-a értékes egyszeresen és többszörösen telítetlen (omega-3, omega-6) zsírsavakból áll, amelyek hozzájárulnak szív- és érrendszerünk egészségéhez.
Tojásból keveset eszek, ezért annak elhagyása nem okoz majd gondot. Oda kell viszont figyelnem arra, hogy tényleg mindenből elegendő mennyiséget egyek, és megfelelő legyen a folyadékbevitelem is.
A terv az, hogy a kihívást végigcsinálom, nem esek bűnbe semmivel. Kipróbálok majd új recepteket, és a tapasztalataimat megosztom veletek. Kíváncsi vagyok, igazak-e a pletykák, hogy a növényi alapú étrend drágább, mintha húson élnék, valamint változik-e a közérzetem, testem az életmódváltástól. Hamarosan kiderül!