Mi az a sous vide?

Mostanában egyre többet hallunk a sous vide-olásról. Mi ez, és miért jó? Most elmondjuk.

Éttermekben járva, és a gasztrooldalakat bújva egyre többször akadhat meg a szemünk a “szuvidált”, vagy sous vide húsokon. Mi az a sous vide (szu vid), és mire jó? Megint csak egy újabb ámítás, amivel drágábbá tehető az étel, vagy tényleg számít a különbség?

A sous vide egy olyan főzési technológia, amely meghatározott, és állandóan ellenőrzött, egyenletes hőfokú vízben főzi meg a műanyagba vákumozott alapanyagokat. Általában 2 egyszerű lépésből áll a folyamat: vákumozás, és főzés; a főzővíz az étel végleges hőfokára, vagy annál minimálisan magasabbra van állítva, és addig marad benne az alapanyag, amíg el nem éri a megfelelő hőmérsékletet. Ez a folyamat hasonlít a főzéshez, de egyrészt a víz hidegebb, másrészt mivel az étel és a víz között nincs kapcsolat, nem veszik el íz- és tápanyag a főzőfolyadékban.

Olvastad már?

Találd meg az igazi tejszínt!

Akkor miben más? – kérdezhetnénk. Egy konkrét példán egyszerű bemutatni. Egy jó marha steak, ami kb 1½ -2 ujjnyi vastag (a hús vastagságától is függhet a főzési idő), véresen a legjobb, ez kb 55ºC-t jelent. A húst sózzák, borsozzák, majd vákumozzák, és 55ºC-os vízfürdőbe engedik. A hús a hűtőszekrény 5ºC-áról fokozatosan emelkedik a kívánt 55ºC-ra. Közben omlóssá válik, ahogy az egyre magasabb hőfokon a fehérjék kicsapódnak. Ezek a kicsapódó fehérjék a vizet is kinyomnák a húsból, amitől az kiszáradna, de ezt a vákum nem engedi. A hús elérte a megfelelő hőfokot, de még nem biztonságos az elfogyasztása, így tovább kell a vízben hagynunk, hogy megfelelően pasztőrizáljuk, de ez nem jelenti azt, hogy tovább emelkedik a hőfok.

Más metódusoktól eltérően a hús hőmérséklete mindenhol egyforma: sütésnél kívül forróbb a felület, és arra törekszünk, hogy a belső hőfok érje el az 55ºC-ot. De ezt persze csak úgy érhetjük el, hogy kívülről befelé haladva egyre csökken a hőfok, így ha valaki a közepesen, vagy az akár annál kevésbé átsült húst szereti, el kell jutnia odáig, és a teljes szeletet tekintve viszonylag kevés ilyen résszel találkozik. Ezt magas hőfokú pirítással, majd sütőbe tétellel részben ki lehet küszöbölni, a sous vide viszont teljesen megszünteti a problémát. Mivel a Maillard-reakció (vagyis a hús pirulása) nem megy végbe ilyen alacsony hőfokon, érdemes a lehető legmagasabb lángon még pirítani a sous vide-olt hús felületét, de épp csak annyira, hogy ne kezdjen jelentősen emelkedni a belső hőfok.

A sous vide mindenféle húsnál kiváló megoldás (bár figyelni kell a megfelelő hőfokokra), a zöldségeknél majdhogynem felesleges, mert a keményítő 85ºC környékén kezd el kiválni, ezért a blansírozással, párolással és főzéssel hasonló eredményeket érhetünk el. A burgonya, répa és cékla tekintetében viszont esetleg érdemes próbálkozni. A tojás nagyon érdekes kísérlet, valamint nagyon kézenfekvő is, hiszen a saját héjában lehet főzni. A különböző állagok (sárgája és fehérje) eléréséhez próbálkozhatunk különböző hőfokokkal, kinek, kinek az ízlése szerint.

A sous vide előnyei tehát látványosak, de a hátrányairól még nem beszéltünk. Először is, bár már háztartási forgalomban is kapható, meglehetősen költséges maga a főző berendezés, és akkor még nem beszéltünk a vákumozóról és a hozzátartozó fóliáról. Másodszor is elég időigényes maga a főzés. Harmadszor az előnye a hátránya is egyben: nem lehetséges, vagy csak bonyolultan megoldható egy alapanyagon belül a hőmérséklet átmenet. Ez pl. pont a tojásnál érdekes, ahol ha 65ºC- on tartjuk mind a fehérjét, mind a sárgáját, általános zselészerű állagot kapunk. A jó megoldás az lehet, ha a 65ºC után rövid időre 75ºC-ba tesszük, hogy a fehérje jobban megfőjön. Negyedszer pedig, ha többféle alapanyagot főzünk, akkor több vízfürdő kell, mert mindegyiknek más hőfokot kell beállítanunk, tehát ez is egy hátrány.

A fent felsorolt hátrányok viszont csak akkor érintik az embert, ha otthoni sous vide tulajdonos. Így ha egyszer összetalálkozunk vele egy étlapon, érdemes kipróbálni, megkóstolni, mi a különbség egy sous vide csirkemell és egy mezei grillezett csirkemell között, ahol különösen fontos, hogy a hús ne száradjon ki.

Olvastad már?

Másnaposság? Soha többet!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...