Az elmúlt hetekben nagy port kavart a hír, hogy az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) megállapította: a homeopátiás készítmények hatása csak a placebo hatással magyarázható. Kántor Nedda, a Rózsakert Medical Center pszichológusa segítségével összegyűjtöttük, hogy mit kell tudni erről a jelenségtől.
Mi a placebo?
A placebo szó latin eredetű, jelentése: „tetszeni fogok”. A placebo lehet tabletta, injekció, kenőcs, bármilyen típusú álgyógyszer, amely nem tartalmaz az egészségre ható aktív alapanyagot. Legtöbbször gyógyszertesztek során alkalmazzák, ilyenkor a kutatásban részt vevők egyik csoportját gyógyszerrel, a kontroll csoportot pedig placeboval „kezelik”, majd összehasonlítják a hatásukat, ezek alapján meghatározzák a gyógyszer hatékonyságát és mellékhatásait.
Miért lehet hatékony a placebo?
Ez a test és az elme kapcsolatával és elvárásainkkal magyarázható. Ha valaki hisz abban, hogy az adott készítmény hatására jobban lesz, az olyan kémiai folyamatokat indíthat el a testében, mintha ténylegesen gyógyszerrel kezelnénk. Tehát úgy működik, mint egy önmagát beteljesítő jóslat. Sok esetben az elvárások és a hatás erőssége is összefügg, minél jobban hisz valaki a gyógyszer hatékonyságában, annál jobban kezeli a problémáit.
Negatív hatása is lehet
Az önmagát beteljesítő jóslat azonban nem csak a gyógyító hatásra igaz. Ha a páciens azt várja, hogy a készítmény mellékhatásokat okoz majd nála, akkor előfordulhat, hogy fejfájást, hányinger, vagy egyéb kellemetlen tüneteket észlel magán.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Anorexiás kamaszok elképesztő trükkjei
Kamaszlányod úgy dönt, hogy odafigyel az egészségére. Ennek még örülsz is, egészen addig, amíg egyszer csak egy csont-és-bőr lány ül veled szemben az asztalnál. Mire figyelj?
Rózsakert Medical CenterVajon csak egy újabb "divatbetegség"? Inzulinrezisztencia a szakorvos szemével
Egyre többet hallunk az inzulinrezisztenciáról. Lássuk, mit mond erről a betegségről a szakorvos!
Rózsakert Medical CenterMagnéziumtabletta: csak divat vagy tényleg szedni kell?
A reklámok között gyakran találkozunk a magnéziumkészítmények szedésére buzdító kisfilmekkel. Vajon tényleg szükségünk van rájuk?
Rózsakert Medical CenterTéli vitaminpótlás - tényleg szükség van a multivitaminokra?
Hogyan biztosíthatjuk a téli időszakban a megfelelő vitaminbevitelünket? Étrenddel? Multivitaminokkal? Mindkettővel? Íme a szakorvos véleménye!
Rózsakert Medical Center