Mi az a placebóhatás? Vajon kinél működik és kinél nem? Kérdéseinkre a pszichológus válaszol

A homeopátiás kezeléssel kapcsolatban merült fel az elmúlt hetekben a placebohatás témája. Ti már tapasztaltátok?

Az elmúlt hetekben nagy port kavart a hír, hogy az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) megállapította: a homeopátiás készítmények hatása csak a placebo hatással magyarázható. Kántor Nedda, a Rózsakert Medical Center pszichológusa segítségével összegyűjtöttük, hogy mit kell tudni erről a jelenségtől.

Kántor Nedda, a Rózsakert Medical Center pszichológusa

Mi a placebo?

A placebo szó latin eredetű, jelentése: „tetszeni fogok”. A placebo lehet tabletta, injekció, kenőcs, bármilyen típusú álgyógyszer, amely nem tartalmaz az egészségre ható aktív alapanyagot. Legtöbbször gyógyszertesztek során alkalmazzák, ilyenkor a kutatásban részt vevők egyik csoportját gyógyszerrel, a kontroll csoportot pedig placeboval „kezelik”, majd összehasonlítják a hatásukat, ezek alapján meghatározzák a gyógyszer hatékonyságát és mellékhatásait.

Miért lehet hatékony a placebo?

Ez a test és az elme kapcsolatával és elvárásainkkal magyarázható. Ha valaki hisz abban, hogy az adott készítmény hatására jobban lesz, az olyan kémiai folyamatokat indíthat el a testében, mintha ténylegesen gyógyszerrel kezelnénk. Tehát úgy működik, mint egy önmagát beteljesítő jóslat. Sok esetben az elvárások és a hatás erőssége is összefügg, minél jobban hisz valaki a gyógyszer hatékonyságában, annál jobban kezeli a problémáit.

Negatív hatása is lehet

Az önmagát beteljesítő jóslat azonban nem csak a gyógyító hatásra igaz. Ha a páciens azt várja, hogy a készítmény mellékhatásokat okoz majd nála, akkor előfordulhat, hogy fejfájást, hányinger, vagy egyéb kellemetlen tüneteket észlel magán.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...