A legtöbb élelmiszer-adalékanyaggal az a problémánk, hogy nem természetesek. E 904 néven azonban egy olyan adalékanyag van a forgalomban, ami teljesen természetes forrásból származik, ám minket ez a tény mégsem fog boldoggá tenni.
Az E 904 vaklójában a sellakk, ami nem más, mint egy délkelet-ázsiai rovar, alaccifer lacca, vagyis a lakktetűgyantaszerűváladéka.
A vöröses színű sellakkot a nőstény rovat választja ki - a lakk az utódok gondozásában játszik szerepet. 1 kg sellakot nagyjából 300 000 rovar tud előállítani. A fák vékony gallyaira nagy csomókban rászárad ez az anyag, majd a munkások az ágakat lakkostul letörik, megtisztítják a nagyobb szennyeződésektől, majd a lakkot forró vízzel átmossák, hogy a vízoldékony színezőanyagok távozzanak az anyagból. A lakkot olvasztják, szűrik, majd kiszárítják és apró darabokra törik. Ezt a "lakkport" oldják fel azok az üzemek, ahol felhasználják őket. Régen hanglemezt is készítettek sellakkból, de bútorok felületét is lehet kezelni vele.
A élelmiszeriparban a veszélytelennek minősített sellakkot egyes ételek felületének a fényezésére használják. A Magyar Élelmiszerkönyv szerint ezek a következők lehetnek:
édességek (beleértve a csokoládét )
kisméretű finom pékáruk, sütemények,
tartós lisztes készítmények csokoládébevonattal
snackek
dió, mogyoró
babkávé
friss citrusgyümölcsök, dinnye, alma, körte, őszibarack és ananász (csak felület kezelésére viasszal keverve)
Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?
Végre! A hazai Costa Coffee 100%-ban lebomló szívószálra váltott