Nincs is annál jobb, mint amikor az ember csak előkap a fagyasztóból egy adag zöldségköretet, előre lefagyasztott házi fasírtot vagy épp levesalapot a vacsorához. Pár perc alatt friss és finom ételt varázsolhat belőlük.
De hogy pakoljuk tele hatékonyan a fagyasztót, hogy minden el is férjen? Ehhez adunk tippeket:
Fagyasztott vacsi?
Sokan nem tudják, hogy az elkészített ételek többsége három hónapig gond nélkül lefagyasztható, az élvezeti értékük szinte pont ugyanolyan marad. Tehát, ha a hatalmas adag pörköltből, tésztaszószból, raguból marad néhány adag, amiről tudjuk, hogy nem fogjuk másnap megenni, tegyük a fagyasztóba, de ha lehet, a tejterméket tartalmazó ételeket ne fagyasszuk. A zöldséges ételek szintén fagyaszthatók, ahogy a köretek is, kivéve a főtt tésztát, az egyáltalán nem finom kiengedve.
Hogy tedd el?
Nem mindegy, hogy mibe csomagoljuk az ételt: a legtöbbünk fagyasztója tele van fagyis- és tejföldösdobozok tömkelegével, ami tökéletes tárolási mód, ha van elég helyünk. Ha viszont egy kicsi fagyasztórekeszbe kell bepakolnunk mindent, jobb ha jól záródó műanyag zacskóba tesszük az ételt, vízszintesen egyenletesen kisimítva. Így több adag is könnyen egymásra pakolható, a fagyasztóban pedig csak annyi helyet foglalnak, mint egyetlen doboz.
Ha gombócokat, fasírtot vagy olyan ételt fagyasztanál, amit utána egyenként akarsz megfőzni-sütni, először pakold őket egy tálcára, és tedd így a fagyasztóba. Ha megfagytak, nyugodtan pakolhatod az egészet egybe egy zacskóba, nem fognak összeragadni.
A levesalap is kiválóan fagyasztható – így ha marad a hétvégi húslevesből, adagold egy jégkockatartóba, és bármikor előkaphatod, hogy megízesíts vele egy készülő ragut, zöldségköretet vagy rizottót. Ha pedig mellé lefagyasztasz egy másik tárolóban kókusztejet is, akkor egy kis rizstésztát, zöldségeket, chilit és zöldfűszereket hozzáadva nagyjából 10 perc alatt zseniális keleti levest vagy curryt tudsz belőlük összedobni.
Mit írj a dobozra, zacskóra?
A dobozokra, zacskókra mindig rá kell írni, hogy mi van bennük, és mikor tette be az ember őket a fagyasztóba. Hát nem! Ne azt írd rá, hogy mikor tetted be, mert így aztán szépen el is fogsz róluk feledkezni. Mindig a lejárati időt írd rá a csomagra, így rögtön tudod, hogy fogyasztható-e még az adott fogás, és könnyen elkerülheted, hogy évekig álljanak a fagyasztódban azok bizonyos dobozok, amikről sejtelmed sincs, hogy vajon mit rejthetnek.
Mi meddig jó?
Bármit is csomagolsz, fontos, hogy minél légmentesebben zárd le. A húsféléket jó, ha külön is befóliázod, így még kevesebb levegő éri őket, és nem roncsolódik a szerkezetük, azaz tovább eltarthatók.
Nézzük, mi meddig áll el biztonságosan a fagyasztóban:
- Készételek – 3 hónap
- Nyers hal – 2-3 hónap
- Nyers kagyló- és rákfélék – 3-6 hónap
- Hússzeletek – 1 hónap
- Kolbászfélék – 2 hónap
- Darált hús – 4 hónap
- Szeletelt bőrös hús – 6 hónap
- Egész bőrös hús – 9 hónap
- Gyümölcsök 8-12 hónap
- Zöldségek: pl. káposzta, karfiol, brokkoli – 6 hónap
- Zöldségek: pl: paprika, répa, spenót, borsó, kukorica – 12 hónap
- Kenyér, süteményféle – 3 hónap
- Vaj – 6-9 hónap
- Fasírt, hamburger 3-4 hónap
- Felbontott jégkrém – 2-3 hónap
Ezeket láttad?
Ezeket olvastad már?
Ezért NE tedd a hűtő ajtajába a tejet!
Egyáltalán nem mindegy, hogy melyik polcra milyen étel kerül a hűtőben. Ha legközelebb rendszerezünk, a következő tanácsokat tartsuk szem előtt!
Németh OrsiEzért ne öntsd ki a tészta főzőlevét – Rengeteg mindenre...
Ha megfőtt a tészta, ne öntsd ki a levét, ugyanis felhasználhatod mosogatáskor, de a növényeid, sőt, még a hajvégeid is hálásak lesznek érte! Mutatjuk, mi mindenre jó még!
Petrás GabriellaÍgy tartósítottuk az ételeket a hűtő előtt, de most is...
Nem is olyan nagyon régen, még semmilyen háztartási gép, még hűtő sem volt a konyhákban. De az emberek akkor is megoldották az ételek tartósítását.
Petrás GabriellaEzt tedd, ha áramszünet miatt leereszt a hűtőd
Áramszünet bármikor előfordulhat, ami következtében az étellel teli hűtő is elkezd kiolvadni. Mit tegyünk egy ilyen helyzetben? Adunk pár igazán hasznos tippet!
Németh Orsi