Mi „fán terem" a komposztálás?

Mi az a komposztálás? A házi újrahasznosítás egyre nagyobb népszerűségnek örvend, és talán a legtudatosabb tevékenységi forma, amit bárki megtanulhat! 

Egyre inkább elterjedőben a komposztálás, amiről már te is sokat hallottál, ugye? Számos háztartásban alkalmazzák már az újrafelhasználás ezen módszerét, de ha eddig nem tudtad, „mi fán terem", akkor segítünk, hogy te is kedvet kapj az egyik legtudatosabb gazdálkodási formához!

A komposzt nem más, mint a háztartásban termelődő szerves anyagok, hulladékok hasznosítása. A kidobásuk helyett felhasználhatjuk további termelő tevékenységekhez. Ha nagy kertünk van, különösen jól tudunk bűvészkedni a kertészkedés során felgyülemlett avarral, papírhulladékkal, konyhai maradékkal, mivel ezek mind összevegyíthetők homogén anyaggá, de fontos, hogy vegyszermentes legyen minden felhasznált összetevő. A benne lévő organizmusok és a talaj élőlényeinek segítségével humusszerű anyag képződik a keverékből a komposztálás során, ami többszörösen hatékonynak bizonyul a hagyományos trágyázáshoz képest.

Mindenképpen szükséges egy komposztláda, bármilyen nagyobb edény vagy tér, ahol a folyamat nyugodtan végbemehet, ami a rendszeres vízellátást is nagyon igényli, ez lehet persze esővíz is. A konyhai hulladékokat illetően is egészen széles repertoárból választhatsz: tojáshéjtól elkezdve az almacsutkán át egészen a kávézaccig terjed a skála, de a főtt ételek maradékait kevésbé ajánlott belekeverni a komposztba. Azt talán mondanunk sem kell, hogy veszélyes hulladékokat, műanyagot nem lehet és nem is szabad komposztálni, viszont a háztartás által termelt hulladék mennyisége akár a felére is csökkenthető, ezzel pedig a környezetre rótt terhek is visszafoghatóak. Kérjél tanácsot kertészetekben, hozzáértőktől, az elsőre bonyolultnak tűnő vállalkozás később rutinszerűvé válik!

Az ÖkoSalty korábbi cikkeit itt olvashatod >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...