Mi az a NUKAZUKE, és miért érdemes kipróbálnod, ha szereted a zöldségeket?

Annyit már most elárulunk, hogy a nukazuke egy japán erjesztési technika, amit a szigetország lakói zöldségek fermentálásához használnak.

Manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvend a fermentálás, amely egyesek szerint Kínából, mások szerint Japánból származó ősi tartósítási módszer, és amely ma ismét reneszánszát éli köszönhetően egyszerűségének és praktikusságának. A fermentáláshoz alapvetően nem kell sok minden, hiszen a tartósítási módszer lényege az, hogy egy kémiai folyamat során a zöldségeket, gyümölcsöket vagy tejtermékeket különböző természetes baktériumok és gombák segítségével egy enzim hatásának teszünk ki. Sokkal egyszerűbben megfogalmazva: erjesztünk.

Ahogy a fermentálás egyre szélesebb körben talál rajongókra, úgy ismerhetünk meg újabb és újabb technikákat, így például a nukazuke módszerét is, amely során a zöldségeket egy egyszerű rizskorpaágyon (vagy itthon könnyebben elérhető zab- vagy búzakorpán) kezdik el erjeszteni.

Forrás: Getty Images

,,Ez igazából egyfajta komposztrecept" - magyarázta ez a The Guardian magazinnak Dr. Johnny Drain, séf-kutató és erjesztés szakértő, a londoni Silo étterem munkatársa. Johnny feladata az étteremben a kidobásra ítélt alapanyagokat különleges ételekké varázsolja. A séf már profi módon ért ahhoz, hogyan lehet zöldséghéjak kombinálásával, tojáshéjjal, datolyaszilva bőrével (ami nem mellesleg tejsavbaktériumokban gazdag anyag) és egy rizs-, búza- és zabkorpaalappal elkészíteni a tökéletes nukazuke-ágyat.

A nukazuke-ágyakat hagyományosan a rizstisztítás során leváló rizskorpából készítik, az Európában hagyományosan fellelhető zab- vagy búzakorpa azonban ugyanúgy megfelelő alapanyag lehet a fermentáláshoz.

A korpába ágyazott zöldségek egyszerre lesznek édesek és savanykásak, valamint roppanósak és lédúsak, ráadásul fűszereket is bátran használhatunk, ha úgy tartja kedvünk. A korpában érlelt fehér zöldségek héját a már említett datolyaszilvabőr besárgítja, a tojáshéj csökkenti a savanyúságot, a gyümölcs- és zöldséghéjak pedig természetes ízükkel hatnak a beágyazott zöldségekre csakúgy, mint a hozzáadott tejsavbaktériumok is. A nukazuke alap fűszerezésére használhatunk chilit vagy borsot is, ezeket a karakteres fűszereket viszont csak akkor ajánlott belerakni az alapba, ha már tudjuk, milyen ízek jönnek létre a 'natúr' fermentálással.

A nukazuke-ágyakat megfelelő karbantartással akár évekig is lehet használni, Japánban olyan háztartások is vannak, ahol ötven éve ugyanazt a rizskorpaalapot használják az erjesztéshez. Ehhez az ágyat hűvös, sötét és száraz helyen kell tartani, nehogy bepenészedjen, valamint naponta egyszer át is kell forgatni. Egy-egy zöldség erjesztése által az ágy benedvesedhet, ilyenkor érdemes azt feltölteni egy kis korpa és só elegyével, 100 gramm korpához lehetőleg csak 15 gramm só kerüljön.

És most jöjjön a recept, mi is kell fél kiló nukazuke-ágyon erjesztett zöldséghez a Silo étterem szakértője szerint:

  • 500 gramm búza-, zab- vagy rizskorpa 6-8 percig kb 200°C-on pirítva (olajat ne használjunk a pirításhoz!)
  • 75 gramm só
  • 200 ml állott sör vagy víz
  • 50-100 gramm választható extra, úgy mint zöldség- és gyümölcshéjak, fokhagyma, tojáshéj, datolyaszilvahéj vagy tengeri hínár
  • 500 gramm szezonális zöldség, például káposzta, uborka, fehérrépa, jégcsapretek vagy édeskömény, esetleg bébi cukkini

A korpát keverjük össze a sóval és a vízzel/sörrel úgy, hogy egy nedveshomok-állagú masszát kapjunk, ha a 200 ml folyadék nem elég, kevés vizet még adagolhatunk a kívánt állag eléréséhez. Adjuk hozzá, és keverjük el a korpában az extra hozzávalókat, majd ezt hagyjuk fermentálódni három napig egy száraz, hűvös, sötét helyen.

A harmadik napon vegyünk elő egy fedővel rendelkező tálat (ne fémtál legyen), majd nyomkodjuk bele a keverék harmadát. Az előkészített zöldség felét helyezzük a korpára, a második harmad korpával fedjük le őket, majd jöhet a zöldség másik fele is a tálba, amelyet a harmadik harmaddal kell lefedni. Erre terítsünk egy tiszta konyharuhát és rakjuk rá a fedőt, tároljuk három napig napfénytől elzárt helyen. A tálat naponta egyszer érdemes csak simán átfordítani, hogy egyenletesen legyen súly minden zöldségen. A nukazuke-ágyban akár egy hónapig is tárolhatjuk a zöldségeket, az edényből kivéve pedig hűtőben még egy hétig.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...