Biztosan hallottál már arról, hogy akadnak olyan vegán étrendet követő emberek, akik különböző okokból (a vegánok nem szeretnék, hogy kihasználják, tárgyiasítsák vagy megöljék az állatokat, és ebbe a méhek is beletartoznak) nem tekintik a mézet vegánnak. Emiatt a különféle állati részvételtől mentes és/vagy fenntarthatóbbnak gondolt édesítőket részesítik előnyben. Éppen ezért egy amerikai és egy szlovén cég most egy új vegán mézhelyettesítőt szeretne az európai piacra dobni – írja a HelloVidék oldala.
A kaliforniai székhelyű MeliBio olyan mézhelyettesítők gyártásával foglalkozik, amelyek méhek nélkül készülnek, illetve mind összetételükben, mind állagukban igyekeznek a mézre hasonlítani.
A termék összetételének 80 százaléka fruktóz és glükóz, 18 százaléka pedig víz. Az ízét különféle növényi kivonat adja, amik a maradék 2 százalékát adják az összetevőknek.
Az amerikai cég egy szlovén élelmiszeripari céggel, a Narayannal közösen, az Egyesült Királyságban, Svájcban és Ausztriában tervezi első körben bemutatni a mézpótlót.
A MeliBio alapítója szerint a következő tíz év alatt a vegán mézpótló ki fogja szorítani a hagyományos mézet a piacról:
a méhekkel készített verzió drága kézműves különlegességnek fog számítani, annyira megfizethetetlen lesz a fogyasztóknak.
Mi a helyzet a magyar termelőkkel?
Magyarországon három kiemelkedő mézelő növény van, a repce az akác és a napraforgó. A magyar méz 40 százaléka akác, 14 százaléka repce, 26 százaléka napraforgóméz – olvasható a cikkben.
A méz termesztése egyébként már évekkel ezelőtt visszaesett itthon. 2019-ben a méztermés 18 ezer tonna, 2020-ban és 2021-ben 14-14 ezer tonna volt.
A méhészeknek tavaly az enyhe telet követő hideg tavasszal gyűlt meg a bajuk, illetve a harmadik országból importált, olcsó/nem igazi mézek is komoly problémát jelentenek. Az alacsony világpiaci árak szintén nem kedveznek a magyar méhészeknek, tehát nincsenek könnyű helyzetben. Kérdés, hogy miként birkóznának meg egy új mézpótlóval...
Még több friss hír: